Bez Rosjan i GP Rosji w Formule 1? Rosja wykluczona z najważniejszych imprez

Bez Rosjan i GP Rosji w Formule 1? Rosja wykluczona z najważniejszych imprez

Bez Rosjan i GP Rosji w Formule 1? Rosja wykluczona z najważniejszych imprez

Podaj dalej

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie zadecydował, że Rosja została na dwa lata wykluczona ze wszystkich dużych zawodów sportowych na świecie. Dotyczy to także motorsportu.

Powodem wykluczenia rosyjskich sportowców jest permanentne łamanie przepisów antydopingowych. Trybunał i tak zdecydował się na łagodniejszy wymiar kary biorąc pod uwagę, że Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) chciała kary czterech lat. Sankcje obowiązują od 17 grudnia 2020 roku do 16 grudnia 2022 roku.

Czytaj też: Kalendarz WSMP 2021 z dziesięcioma rundami. Poznań dominuje

Zakaz dotyczy wszystkich imprez rangi mistrzostw świata oraz Igrzysk Olimpijskich. Rosyjscy sportowcy jeśli będą chcieli startować mogą to robić jedynie pod neutralną flagą. W przypadku zwycięstw nie będą mogli odsłuchać rosyjskiego hymnu.

Struktura sportu motorowego jest zbudowana tak, że mistrzowie świata są wyłaniani na podstawie rund. O ile ciężko znaleźć którąkolwiek odmianę motorsportu na Igrzyskach Olimpijskich, o tyle FIA ma podpisane porozumienie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim oraz podlega przepisom WADA. Oznacza to, że zakaz dotyczy także rosyjskich kierowców oraz pilotów.

W Formule 1 w przyszłym roku w barwach Haasa ma jeździć Nikita Mazepin. Zgodnie z nowymi regulacjami nie będzie mógł tego robić pod flagą rosyjską. W rajdowych mistrzostwach świata obecnie nie mamy Rosjan, ale w minionym sezonie pojawiali się m.in. w rallycrossowej rywalizacji, którą również dotkną sankcje.

Co więcej Rosja nie może również organizować najważniejszych imprez. W zatwierdzonym wczoraj przez FIA kalendarzu F1 pojawiło się jednak GP Rosji, które zaplanowano w Soczi.

Rosji przysługuje odwołanie do sądu cywilnego – Szwajcarskiego Trybunału Federalnego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News