Audi stawia wszystko na jedną kartę!

Audi, które zapowiedziało dołączenie do stawki Formuły 1, stawia wszystko na jedną kartę i motorsportowy oddział firmy zaczyna w stu procentach koncentrować się na królowej sportów motorowych.

Audi
Podaj dalej

Audi sprawi sensację?

Wraz z zapowiedziami o dołączeniu do stawki F1, Audi czyniło pierwsze kroki w drodze ku debiutowi. Do 2026 roku marka ma wykupić ekipę Saubera. Jednoczśnie szef działu zajmującego się sportami motorowymi: Rolf Michl, poinformował, że Audi nie będzie wspierać finansowo zespołów klienckich w DTM oraz wyścigach długodystansowych. Decyzja została podjęta w poniedziałek przez zarząd marki.

Nieoficjalnie Motorsport Magazin poinformował również, że zarząd zdecydował się zakończyć fabryczny program w Rajdzie Dakar.

– Dzięki tej decyzji Audi będzie miało w nadchodzących latach jako sporty motorowe obsługiwane profesjonalnie lub fabrycznie w swoim portfolio tylko Formułę 1 – poinformowali korespondenci magazynu.

Klienci z własnym budżetem

Brak finansowania startów nie oznacza, ż Audi całkowicie zniknie z wyścigowych i rajdowych aren. Rolf Michl wyjaśnił, że klienci dalej będą mogli korzystać z modeli niemieckiej marki, ale jedynie z własnym finansowaniem.

– Oddział kliencki Audi nie zostanie zlikwidowany lub zamknięty. Otrzymaliśmy aprobatę we wszystkich aspektach: wsparcie techniczne, serwis części zamiennych oraz cała opieka nad klientem, wyróżnia nas od lat. Decyzja jest jednak bardzo jasna. Koncentrujemy się na wejściu do Formuły 1 w 2026 roku. Niestety nie będziemy wspierać finansowo zespołów od 2024 roku. Z ciężkim sercem podjęliśmy taką decyzję – komentował Michl.

Audi stawia na silniki

Niemiecka marka dołączy do stawki jako dostawca jednostek napędowych. Zgodnie z nowymi przepisami motory używane od 2026 roku będą zbliżone do obecnych jednostek V6, ale będą cechować się większą mocą elektryczną. Ponadto w stu procentach będą zasilane zrównoważonymi paliwami. Te dwa czynniki był kluczowe w podjęciu decyzji przez Audi. Ponadto będzie współpracować z ekipą Saubera, która ma być bazą dla fabrycznego zespołu.

Przeczytaj również