Audi pogodzi się z porażką

Audi pogodzi się z porażką

Audi pogodzi się z porażką

Podaj dalej

Audi, które chce podbić kolejne rynki, przyznało, że jest gotowe na ewentualne porażki. Przegrane mają jednak napędzić koncern do rozwoju.

Audi w nowym świecie

Audi pojawi się w Formule 1 w 2026 roku. Za projekt ma być odpowiedzialny szwajcarski Sauber, który obecnie prowadzi kampanię Alfy Romeo. Zespół czyni już jednak pierwsze kroki w nowej współpracy i zatrudnia osoby w przeszłości związane z niemiecką marką.

Alessandro Alunni Bravi ma być przedstawicielem zespołu w tym sezonie Formuły 1. Firma z Hinwil potwierdziła także pierwszą fazę przejęcia ekipy przez Audi. Niemiecki producent nabył pakiet mniejszościowy. Według spekulacji Auto Motor und Sportu było to 25%. Ostatecznie do 2026 roku w rękach Audi ma znaleźć się 75% udziałów. Obecny właściciel: Finn Raucing, ma utrzymac 25%.

Własny silnik

Sauber obecnie korzysta z jednostek napędowych Ferrari, ale relacje między podmiotami zaczynają słabnąć w obliczu chęci Audi do stworzenia własnego silnika. Motor ma powstać w fabryce w Neububrgu and der Donau. Za program odpowiedzialny jest był dyrektor bezpieczeństwa FIA: Adam Baker.

– Musimy być realistami. Pierwszy i drugi rok startów będą niezwykle trudne – mówił Bakaer dla niemieckiej agencji prasowej.

Historia motorsportu

Audi ma zostać dziewięćdziesiątym w historii dostawcą silników i 209 konstruktorem obecnym w stawce Formuły 1. Do tej pory w swojej przeszłości niemiecka marka była kojarzona z rajdami samochodowymi i wyścigami długodystansowymi. Od kilku sezonów jest obecna również w rajdach terenowych.

W przeszłości Audi świętowało dwa tytuły mistrzowskie w rajdach samochodowych ze swoimi kierowcami oraz dwa triumfy w klasyfikacji producentów. Marka może pochwalić się 24 triumfami w rundach WRC, co daje jej dziesiąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

Głównie na początku XXI wieku marka rywalizowała w wyścigach długodystansowych i może pochwalić się m.in. trzynastoma zwycięstwami w kultowym 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Najlepszym modelem w historii było Audi R8, które wygrywało we Francji pięć razy. Marka ma te rekord obecności z rzędu na podium. Nie opuszczała go w latach 1999-2016.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News