17 maja Janusz Kulig świętował pierwszy triumf w RSMP

17 maja Janusz Kulig świętował pierwszy triumf w RSMP

17 maja Janusz Kulig świętował pierwszy triumf w RSMP

Podaj dalej

17 maja w motorsporcie odznaczył się wieloma ciekawymi wydarzeniami, o których dziś chcemy Wam przypomnieć. Dla niektórych był to dzień wielkich sukcesów.

17 maja w Formule 1

W przeszłości 17 maja kibice mogli śledzić trzy wyścigi grand prix. Pierwszy z nich odbył się w 1981 roku. Na torze w belgijskim Zolder dwunasty triumf w Formule 1 odniósł Carlos Reutemann. Drugi Jacques Laffite świętował dwudziestą obecność w czołowej trójce, a trzeci Nigel Mansell, pierwszy raz posmakował szampana z najlepszymi. Setny wyścig w roli dostawcy silnika zaliczyła Matra. Pięćdziesiąty start w Formule 1 Didier Pironi z Ferrari zakończył na ósmym miejscu.

Sześć lat później odbyło się kolejne Grand Prix Belgii, ale tym razem najlepsi rywalizowali na torze Spa-Francorchamps. Za kierownicą McLarena 27 triumf odniósł Alain Prost. Francuz jednocześnie pięćdziesiąty raz stanął na podium. W 1992 roku odbyło się Grand Prix San Marino, którego zwycięzcą został Nigel Mansell. Był to 26 triumf Brytyjczyka w Formule 1. Trzydzieste podium wywalczył drugi na mecie Riccardo Patrese. Ligier uczcił 250 występ w Formule 1 dziewiątym miejscem Erika Comasa.

Czytaj też: Neuville poddaje się przed startem! Nie wierzy w zwycięstwo!

17 maja w rajdach

W drodze po tytuły mistrzów Polski 2015 Łukasz Habaj i Piotr Woś wygrali Rajd Karkonoski. Dla kierowcy z Mikołowa był to czwarty triumf w mistrzostwach Polski. Na podium stanęli także Bryan Bouffier i Grzegorz Grzyb, który przegrał z Francuzem o sekundę.

17 maja 1997 roku Janusz Kulig i Jarosław Baran w kultowym Renault Megane Maxi wygrali Rajd Elmot. Na mecie byli o ponad dziesięć minut lepsi od Jarosława Pinelesa i Macieja Wodniaka w Mitsubishi Lancerze Evo III. Dla Kuliga był to pierwszy triumf w mistrzostwach Polski.

Marian Bublewicz i Ryszard Żyszkowski wygrali Rajd Elmot 1992. Korzystając z Forda Sierry RS Cosworth byli o ponad cztery minuty szybsi od Marka Gieruszczaka i Marka Skrobota w Toyocie Celice ST165. Bublewicz odniósł w ten sposób 37 zwycięstwo w krajowych mistrzostwach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News