15 maja w motorsporcie. Co działo się w przeszłości?

15 maja w motorsporcie. Co działo się w przeszłości?

Keke Rosberg Williams Alain Prost GP Monako F1 Formula 1 15 maja 1983

Podaj dalej

15 maja w motorsporcie odznaczył się wieloma ciekawymi wydarzeniami, o których dziś chcemy Wam przypomnieć. Dla niektórych był to dzień wielkich sukcesów, które z pewnością wspominają do dziś.

15 maja w Formule 1

W historii Formuły 1 15 maja stał głównie pod znakiem Grand Prix Monako. W 1983 roku Keke Rosberg na ulicach księstwa świętował swoje drugiej zwycięstwo w F1. Cztery lata później z trzydziestego triumfu cieszył się Alain Prost, a dwudzieste podium świętował szampanem Michele Alboreto. Dzięki Francuzowi McLaren cieszył się ze 150 podium, a Honda z trzydziestego triumfu jako dostawca silników. Monakijski tryptyk zamyka się w 1994 roku. Szóste zwycięstwo w Formule 1 wywalczył Michael Schumacher, który pierwszy raz w karierze ruszał do rywalizacji z pole position.

W 2016 roku Max Verstappen w debiucie w barwach ekipy Red Bulla wygrał Grand Prix Hiszpanii. Holender ruszał również pierwszy raz z pole position. Tego dnia doszło też to pamiętnej kraksy kierowców Mercedesa: Lewisa Hamiltona i Nico Rosberga.

Czytaj też: Audi zdecyduje się na niespodziewany krok? Połączy się z legendą?

Co się działo w rajdach?

Sebastien Loeb w 2005 roku był najlepszy na trasach Rajdu Cypru. Francuz mimo że impreza była obecna w kalendarzu mistrzostw świata do 2009 roku jest ostatnim triumfatorem rywalizacji. Wielokrotny mistrz świata był najlepszy na wyspie Afrodyty cztery razy. Triumf w 2006 roku był jego 28 w karierze. Drugi na mecie Manfred Stohl świętował najlepszy wynik w historii startów w mistrzostwach świata.

Ove Andersson korzystając z Alpine-Renualt A110 1600 wygrał austriacki Alpenfahrt, który w 1971 roku był rundą międzynarodowych mistrzostw producentów, czyli początków rajdowych mistrzostw świata. Dla Szweda był to już trzeci triumf w sezonie.

W drodze po tytuł mistrza Europy 15 maja 1994 roku Patrick Snijers wygrał bułgarski Rally Zlatni. Dla kierowcy Forda Escorta był to 32 triumf na Starym Kontynencie. Bernard Derniche za kierownicą Lancii Stratos 15 maja 1977 roku wykonał kolejny krok po mistrzostwo Europy. Francuz był najlepszy na trasach Criterium Lucien Bianchi.

Paweł Przybylski w 1993 roku kontynuował 15 maja swój mistrzowski marsz i świętował zwycięstwo w Rajdzie Elmot. Był to trzeci w sezonie triumf kierowcy Toyoty oraz piąta wygrana w RSMP w karierze. Jerzy Landsberg i Marek Muszyński wygrali Rajd Kormoran 1977. Renault 5 Alpine zostawiło za swoimi plecami fabrycznego Fiata 125p 1600 Monte Carlo. Dla Landsberga był to pierwszy triumf w krajowych mistrzostwach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News