Legenda Ouninpohji

Legenda Ouninpohji

Podaj dalej

Myślisz Rajd Finlandii, mówisz Ouninpohja. Legendarny, jedyny w swoim rodzaju, niesamowicie szybki i wymagający odcinek specjalny będący od lat częścią fińskiego klasyka pośród jezior. Dlaczego próba określana jest jako jedna z najlepszych i najtrudniejszych w całym cyklu WRC?

Wąska, szutrowa droga pośrodku lasu. Niby takie proste, a jednak nie do końca. Setki mniejszych bądź większych hopek, na czele z tą największą – The Yellow House Jump, niewidoczne zakręty prowadzące przez szczyty, nawroty, zawrotne prędkości, długie poślizgi – wszystko to i tak nie odda nigdy klimatu Ouninpohji.


Legendarny odcinek specjalny Rajdu Finlandii jest miejscem, gdzie bije się rekordy. Jednym z nich jest długość skoku. Przy hopie obok żółtego domku ustawione są tabliczki z liczbą metrów. W 2003 roku estoński zawodnik w Fordzie Focusie Markko Martin poleciał tam na odległość… 57 metrów! W trakcie lotu zmierzono mu prędkość na poziomie 171 km/h. Podczas jednego z rajdów Marcus Gronholm podróżował tam przez 46 sekund z maksymalnie otwartą przepustnicą. Zmierzono mu wtedy średnią prędkość 170 km/h. Same liczby robią niewiarygodne wrażenie. A wyobraźmy sobie, że w tym czasie część trasy spędzamy w powietrzu, a dookoła nas znajduje się mnóstwo drzew. Każdy błąd może się skończyć tragedią.

Chwile przed startem idealnie opisuje Thierry Neuville: – Kiedy stoisz na starcie naturalnym odczuciem są nerwy. Wiesz, że przed tobą jedno z największych wyzwań w życiu. Co dzieje się na pierwszych metrach? Odpowiada Ott Tanak: – Kiedy zaczynasz ten odcinek serce od razu bije o wiele, wiele mocniej niż zwykle. Jak jest, kiedy poczujesz się pewnie? Słuchamy Haydena Paddona: – To absolutnie ikoniczny odcinek. Jedyny w swoim rodzaju. Kiedy poczujesz się pewnie i jedziesz na 100%, jest to absolutnie najlepsze odczucie, jakiego możesz doznać w samochodzie rajdowym. A kiedy wygrywasz, to możesz powiedzieć to samo, co Kris Meeke: – To było najlepsze 15 minut i 42 sekundy w moim życiu. Czym jest więc Ouninpohja. Krótko tłumaczy Sebastien Ogier: – To nic innego, jak czyste ściganie, esencja rajdów.

Zwycięzcy ostatnich lat – Marcus Gronholm, Mikko Hirvonen, Sebstien Ogier, Jari-Matti Latvala, Kris Meeke. Ten ostatni w edycji 2016 pokonał Ouninpohję w drugim przejeździe ze średnią prędkością… 132,5 km/h.

W tym roku zawodnicy zmierzą się z legendą w sobotę. Pierwszy przejazd skróconej do 24,36 km próby odbędzie się o godzinie 9:49, drugi o 15:08. Czy w tym roku w okolicach żółtego domku narodzi się nowy bohater?

Tagi: WRC Rajd Finlandii Ouninpohja

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News