Zobaczysz taki fotoradar? Uważaj, potrafi znacznie więcej, niż kontrola prędkości. Na co jeszcze uważać?

Zobaczysz taki fotoradar? Uważaj, potrafi znacznie więcej, niż kontrola prędkości. Na co jeszcze uważać?

fotoradar kontrola prędkość pasy policja mandat

Podaj dalej

Fotoradar kontroluje prędkość, z którą poruszamy się po drogach .To fakt jasny, jak słońce – niezaprzeczalny. Natomiast wiele kierowców błędnie uważa, że takie urządzenie potrafi tylko to jedno – potrafi tylko kontrolować prędkość. Nic bardziej mylnego. Takie fotoradary są w stanie ujawnić szereg innych wykroczeń. Czy masz świadomość tego, co potrafi takie urządzenie?

Co potrafi nowoczesny fotoradar? W sumie… niepotrzebnie użyłem tutaj słowa „nowoczesny”, bo nawet w naszym kraju takie fotoradary dostępne są przynajmniej od 2015 roku. Kontrola prędkości i automatyczne powiadomienie o takim fakcie odpowiednich służb to jedno. Natomiast wiele osób błędnie uważa, że fotoradar potrafi tylko to – że potrafi tylko zmierzyć prędkość. Nic bardziej mylnego. Jakie są jego możliwości w kwestii pilnowania porządku na drogach?

fotoradar kontrola prędkość pasy policja mandat
fot. pixabay

Art. 129. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że do uprawnień policji należy m.in. „czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach”. Jak bardzo łatwo się domyślić, policja może to robić, ale ma bardzo ograniczone możliwości. Przecież wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że funkcjonariusze policji nie mogą być wszędzie. Pięć, dziesięć, pięćdziesiąt… a nawet i sto patroli policyjnych nie jest w stanie pilnować porządku w całym mieście. Policja nie może być wszędzie.

Złodzieje mieli tutaj wyjątkowego pecha. Nie uwierzysz co stało się 15 minut po kradzieży w sklepie…

Natomiast z niektórych obowiązków wyręczyć mogą ją… fotoradary. Te nowsze fotoradary pełnią rolę elektronicznego policjanta. Polscy kierowcy błędnie uważają, że takie urządzenie potrafi tylko mierzyć prędkość. Nic bardziej mylnego. – „Fotoradar jest w stanie rozpoznać wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, niezatrzymanie na linii stopu, naruszenie linii ciągłej, wjazd pojazdem kategorii niedozwolonej dla danej drogi bądź pasa ruchu, a także rozpoznać tablice ADR – np. w przypadku zakazu wjazdu na konkretny odcinek drogi pojazdu z materiałami niebezpiecznymi” – mówi mi ekspert, który wolał zachować anonimowość. A to dopiero początek…

fotoradar kontrola prędkość pasy policja mandat
fot. pixabay

Co jeszcze potrafi fotoradar?

Fotoradary są w stanie zajrzeć do wnętrza pojazdu i ujawnić fakt niezapięcia pasów przednich, używanie telefonów komórkowych, brak włączonych świateł, poruszanie się pasem wyłączonym z ruchu, czy też brak kasku – np. w przypadku motocyklistów.  Fotoradar jest w stanie rozpoznać tablice rejestracyjne wszystkich przejeżdżających pojazdów oraz ich kategorię. Przy okazji mógłby sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony, ma ważny przegląd lub czy nie jest poszukiwany. Oczywiście jest też w stanie zrobić to, czego najbardziej się boimy – czyli ujawnić przekroczenie prędkości.

Niemcy zablokowały zakaz sprzedaży samochodów spalinowych? We wtorek wydarzyło się coś dziwnego

Jednocześnie fotoradar może ujawnić nawet 32 wykroczenia na sześciu różnych pasach ruchu o dowolnych kierunkach w strefie kontroli wynoszącej około 100 metrów. Dokładność pomiarów prędkości ma margines błędu mniejszy, niż 1 km/h. Wszystko to, co powiedział mi ekspert, daje wiele do myślenia. To wszystko sugeruje nam, że tak naprawdę taki fotoradar może wszystko to, co policjant. Ba – może nawet więcej, bo na wszystko ma dokładny pomiar i dowody i potrafi wyłapać nie jeden samochód na raz, a aż 32 wykroczenia.

Czy węgiel na kolejną zimę znowu będzie taki drogi? Nowe zasady wywołały poruszenie… Co teraz?

Ktoś może tutaj powiedzieć – no tak, ale przecież jak kierowca widzi fotoradar, to zwalnia i zaczyna przestrzegać przepisów. No tak – ale przecież to samo można powiedzieć o policji. Kiedy kierowca widzi patrol, to też teoretycznie zaczyna się zachowywać tak, jak powinien. Więc proszę, niech ktoś mi wytłumaczy – skąd te wszystkie mandaty? Oczywiście fotoradary mają ogromne możliwości… ale na ten moment nikt z nich nie korzysta. Ekspert podkreślił, że nie istnieją na ten moment takie systemy, które umożliwiłyby stuprocentowe wykorzystanie technologii.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News