Zobaczysz taki fotoradar? Uważaj, potrafi znacznie więcej, niż kontrola prędkości. Na co jeszcze uważać?

Fotoradar kontroluje prędkość, z którą poruszamy się po drogach .To fakt jasny, jak słońce – niezaprzeczalny. Natomiast wiele kierowców błędnie uważa, że takie urządzenie potrafi tylko to jedno – potrafi tylko kontrolować prędkość. Nic bardziej mylnego. Takie fotoradary są w stanie ujawnić szereg innych wykroczeń. Czy masz świadomość tego, co potrafi takie urządzenie?

mandat fotoradar
Podaj dalej

Co potrafi nowoczesny fotoradar? W sumie… niepotrzebnie użyłem tutaj słowa „nowoczesny”, bo nawet w naszym kraju takie fotoradary dostępne są przynajmniej od 2015 roku. Kontrola prędkości i automatyczne powiadomienie o takim fakcie odpowiednich służb to jedno. Natomiast wiele osób błędnie uważa, że fotoradar potrafi tylko to – że potrafi tylko zmierzyć prędkość. Nic bardziej mylnego. Jakie są jego możliwości w kwestii pilnowania porządku na drogach?

fotoradar kontrola prędkość pasy policja mandat
fot. pixabay

Art. 129. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że do uprawnień policji należy m.in. „czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach”. Jak bardzo łatwo się domyślić, policja może to robić, ale ma bardzo ograniczone możliwości. Przecież wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że funkcjonariusze policji nie mogą być wszędzie. Pięć, dziesięć, pięćdziesiąt… a nawet i sto patroli policyjnych nie jest w stanie pilnować porządku w całym mieście. Policja nie może być wszędzie.

Złodzieje mieli tutaj wyjątkowego pecha. Nie uwierzysz co stało się 15 minut po kradzieży w sklepie…

Natomiast z niektórych obowiązków wyręczyć mogą ją… fotoradary. Te nowsze fotoradary pełnią rolę elektronicznego policjanta. Polscy kierowcy błędnie uważają, że takie urządzenie potrafi tylko mierzyć prędkość. Nic bardziej mylnego. – „Fotoradar jest w stanie rozpoznać wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, niezatrzymanie na linii stopu, naruszenie linii ciągłej, wjazd pojazdem kategorii niedozwolonej dla danej drogi bądź pasa ruchu, a także rozpoznać tablice ADR – np. w przypadku zakazu wjazdu na konkretny odcinek drogi pojazdu z materiałami niebezpiecznymi” – mówi mi ekspert, który wolał zachować anonimowość. A to dopiero początek…

fotoradar kontrola prędkość pasy policja mandat
fot. pixabay

Co jeszcze potrafi fotoradar?

Fotoradary są w stanie zajrzeć

do wnętrza pojazdu i ujawnić fakt niezapięcia pasów przednich, używanie telefonów komórkowych, brak włączonych świateł, poruszanie się pasem wyłączonym z ruchu, czy też brak kasku – np. w przypadku motocyklistów.  Fotoradar jest w stanie rozpoznać tablice rejestracyjne wszystkich przejeżdżających pojazdów oraz ich kategorię. Przy okazji mógłby sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony, ma ważny przegląd lub czy nie jest poszukiwany. Oczywiście jest też w stanie zrobić to, czego najbardziej się boimy – czyli ujawnić przekroczenie prędkości.

Niemcy zablokowały zakaz sprzedaży samochodów spalinowych? We wtorek wydarzyło się coś dziwnego

Jednocześnie fotoradar może ujawnić nawet 32 wykroczenia na sześciu różnych pasach ruchu o dowolnych kierunkach w strefie kontroli wynoszącej około 100 metrów. Dokładność pomiarów prędkości ma margines błędu mniejszy, niż 1 km/h. Wszystko to, co powiedział mi ekspert, daje wiele do myślenia. To wszystko sugeruje nam, że tak naprawdę taki fotoradar może wszystko to, co policjant. Ba – może nawet więcej, bo na wszystko ma dokładny pomiar i dowody i potrafi wyłapać nie jeden samochód na raz, a aż 32 wykroczenia.

Czy węgiel na kolejną zimę znowu będzie taki drogi? Nowe zasady wywołały poruszenie… Co teraz?

Ktoś może tutaj powiedzieć – no tak, ale przecież jak kierowca widzi fotoradar, to zwalnia i zaczyna przestrzegać przepisów. No tak – ale przecież to samo można powiedzieć o policji. Kiedy kierowca widzi patrol, to też teoretycznie zaczyna się zachowywać tak, jak powinien. Więc proszę, niech ktoś mi wytłumaczy – skąd te wszystkie mandaty? Oczywiście fotoradary mają ogromne możliwości… ale na ten moment nikt z nich nie korzysta. Ekspert podkreślił, że nie istnieją na ten moment takie systemy, które umożliwiłyby stuprocentowe wykorzystanie technologii.

Przeczytaj również