Zasłabnięcie za kierownicą to wyrok? Jakie mogą być przyczyny, jak zapobiegać zasłabnięciu?

Zasłabnięcie za kierownicą to jedna z możliwych przyczyn wypadku. Niestety, proces ten w niektórych przypadkach może oznaczać wręcz wyrok. Czy można mu jakoś zapobiec? Jakie są jego przyczyny?

zasłabnięcie wypadek
Podaj dalej

Dla wielu ta wizja to prawdziwy koszmar. Zasłabnięcie za kierownicą może oznaczać wyrok. Jeśli jesteś akurat na autostradzie, albo drodze szybkiego ruchu i tracisz kontrolę, może to oznaczać tragedię. Aż strach pomyśleć co wtedy może się wydarzyć i pytanie brzmi tylko na której przeszkodzie się zatrzymasz i jak brutalne będzie zderzenie.

Jakie mogą być przyczyny zasłabnięcia? Np. zaburzenie funkcjonowania organizmu po ciężkim wysiłku. Najczęstsze przyczyny, jak podaje „Hello Zdrowie” to nagłe spadki ciśnienia tętniczego, skrajne stany emocjonalne, zatrucie alkoholowe, czy narkotykowe. Co jeszcze? Wysoka temperatura otoczenia, odwodnienie, spadek cukru.

Jakie mogą być objawy? Zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mdłości, zimny pot, duszności, blada skóra, wrażenie gorąca, czy utrata siły mięśniowej – tłumaczy portal „Hello Zdrowie”. Oczywiście nie musimy tu dodawać, że kiedy zauważycie takie objawy podczas jazdy samochodem, natychmiast należy się zatrzymać.

Jak wygląda szybkie reagowanie? Jeśli ktoś zasłabł, należy ustawić go w pozycji leżącej z nogami uniesionymi nad poziom tułowia. Należy zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza i rozpiąć ubrania pod szyją. Jadąc samochodem w upałach pamiętajmy o nawodnieniu. Woda to podstawa. Nie zaszkodzi też kanapka, przekąska, czy batonik… i otwarte okno od czasu do czasu, trochę powietrza.

Przeczytaj również