Za nami trzydniowe testy przed sezonem MotoGP. Czego się dowiedzieliśmy? Będzie bardzo szybko…

Świat motorsportu wchodzi w fazę przedsezonowego testowania. MotoGP na miejsce pierwszych testów wybrało tor Sepang International Circuit w Malezji. W trakcie minionych trzech dni zawodnicy realizowali tam swoje programy. Symulacje wyścigów, sprintów, kwalifikacji, szybkie okrążenia i tak dalej. Teoretycznie nie powinniśmy wyciągać z tych trzech dni żadnych wniosków, bo to tylko testy, no ale… Cóż – spróbujmy jednak jakieś wyciągnąć.

motogp testy sepang malezja
Podaj dalej

MotoGP ma za sobą trzydniowe testy

Sepang International Circuit to obiekt otwarty 7 marca 1999 roku, a zaprojektowany wcześniej przez słynnego Hermanna Tilke. Na przestrzeni lat rozgrywano tutaj wyścigi bodaj wszystkich najważniejszych serii wyścigowych świata. Ścigała się tu m.in. Formuła 1, WEC, WTCC… no i oczywiście MotoGP, które nadal jest obecne w Malezji. Sam tor zlokalizowany jest pod Kuala Lumpur, tuż przy międzynarodowym lotnisku. No cóż – przynajmniej nikt nigdy nie będzie tu narzekał na hałas, więc jest to jakiś plus.

motogp testy sepang malezja
fot. Red Bull Content Pool

A tak całkowicie poważnie, to bardzo lubię ten tor. Jest świetny, kompletny. Żałuję, że Formuła 1 już się tam nie ściga… ale przynajmniej mamy MotoGP. Przedsezonowe testy rozpoczęły się we wtorek. Najlepszy czas uzyskał wtedy wicemistrz świata i jeden z głównych bohaterów minionego sezonu, czyli Jorge Martin z zespołu Prima Pramac Racing. Nieco nieoczekiwanie na 2. miejscu znalazł się Pedro Acosta z zespołu Red Bull GasGas. 19-latek z hiszpańskiego Mazarron to mistrz Moto3 z 2021 roku oraz mistrz Moto2 z 2023 roku. Bez wątpienia jeden z największych młodych talentów.

Niespodzianki?

Teoretycznie można by stwierdzić, że dopiero 16. miejsce, które zajął mistrz świata Pecco Bagnaia, to mała niespodzianka. Natomiast umówmy się – to testy, podczas których różni zawodnicy mają różne programy i zwracają uwagę na coś zupełnie innego. Zresztą nawet w minionym sezonie Bagnaia nie zawsze prezentował się najlepiej w treningach i zdarzało mu się, że musiał występować w Q1. Jeśli ktoś obawiał się o fabryczną ekipę Ducati Lenovo Team, to wątpliwości drugiego dnia rozwiał Enea Bastianini, wykręcając najlepszy czas.

motogp testy sepang malezja
fot. Red Bull Content Pool

Znów bardzo dobry czas osiągnął drugi Jorge Martin, a trzecią pozycję zajął Brad Binder z fabrycznej ekipy Red Bull KTM. Przedsezonowe testy pod Kuala Lumpur zakończyły się dzisiaj, czyli w czwartek. I gdyby ktoś myślał, że Francesco Bagnaia jest kompletnie bez formy, to Włoch wyjaśnił wątpliwości i wykręcił najlepszy czas, bijąc przy okazji rekord toru. Mistrz świata na Ducati zatrzymał stoper na wyniku 1:56,682. W listopadzie zeszłego roku podczas Grand Prix Malezji czas dający pole position wynosił 1:57,491. Triumfował wówczas sam Bagnaia, który teraz poprawił swój czas o ponad 0,8 s.

Będzie szybciej?

Należy podkreślić, że w czwartek aż 10 zawodników wykręciło czas lepszy, niż ten, który w listopadzie dał Pecco pole position. Ostatecznie z drugim wynikiem testy ukończył Jorge Martin, a trzeci był Enea Bastianini. Wyłonił nam się z tego pewien konkretny obraz zawodników, którzy w tym momencie są najlepiej przygotowani do sezonu. Pecco i „Martinator” wydawali się oczywistymi kandydatami, ale „Bestia” też nie zawiódł oczekiwań Ducati. Za nimi znalazło się trzech Hiszpanów – Alex Marquez, Aleix Espargaro i Marc Marquez.

motogp testy sepang malezja
fot. Red Bull Content Pool

No właśnie – co z braćmi Marquez? Przypomnijmy, że Alex i Marc pojadą w tym sezonie w jednym zespole – Gresini Racing. Obaj na najlepszej maszynie w stawce, czyli Ducati. Ta batalia pomiędzy nimi będzie fascynująca. Dalej znalazł się Brad Binder – najlepszy z zawodników na KTM-ie. Za nim zakończył Fabio Giannantonio. Włoch pod koniec zeszłego sezonu nie był pewny, czy w ogóle znajdzie się w tym roku w MotoGP. Natomiast świetny finisz kampanii i zwycięstwo w Katarze zapewniły mu kontrakt w zespole VR46. Dziewiąty zakończył rewelacyjny debiutant Pedro Acosta, zaś pierwszą dziesiątkę uzupełnił Joan Mir z Hondy. W dniach 19-20 lutego odbędą się kolejne testy – tym razem w Katarze. To właśnie tam w drugi weekend marca wystartuje sezon MotoGP.

Przeczytaj również