Wypadek na drodze? Musisz zareagować, to prawny obowiązek. Jak należy się wtedy zachować?

Jak należy się zachować, kiedy widzimy wypadek na drodze? Co dokładnie należałoby zrobić, jeśli sami bierzemy udział w takim zdarzeniu? Wydaje się – teoretycznie – że każdy z nas wie, co należy zrobić. Ale kiedy przejdziemy do konkretów, to nagle w głowie jest pustka. Zatrzymać się i co zrobić? Wezwać służby? Spróbować udzielić niezbędną pomoc? Spróbujmy to dokładnie wyjaśnić.

ubezpieczenie oc kara polisa kwota czarna skrzynka
Podaj dalej

Wypadek to taka sytuacja na drodze, w której nigdy nie chcielibyśmy uczestniczyć, ani nawet jej oglądać. Natomiast nasze życzeniowe myślenie często nie ma odzwierciedlenia w stanie faktycznym i w tym, co rzeczywiście na drogach się dzieje. A kiedy już będziemy świadkami takiego zdarzenia, warto wiedzieć, jak się zachować. Warto nie tylko dlatego, że „wypadałoby” jakoś pomóc, zareagować. Warto, ponieważ jest to obowiązek wynikający z ustawy.

wypadek jak zareagować się zachować pierwsza pomoc
fot. pixabay

Art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi wprost jak kierowca powinien się zachować. Jakie są obowiązki kierującego pojazdem podczas wypadku drogowego? W sytuacji, w której kierujący uczestniczy w wypadku, przede wszystkim jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu w sposób, który nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Następnie powinien przedsięwziąć wszelkie odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w tymże miejscu wypadku.

18-latek zapamięta to wyprzedanie do końca życia… Czy to była policyjna prowokacja?

Pojazd nie może powodować zagrożenia, ani tamować ruchu. Należy usunąć go w bezpieczne miejsce. Na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku kierowca ma obowiązek podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Co natomiast dzieje się w momencie, w którym w wypadku mamy poszkodowanych?

wypadek jak zareagować się zachować pierwsza pomoc
fot. pixabay

To twój obowiązek…

Ustęp 2. Art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi jak mamy obowiązek się zachować, jeśli w wypadku są osoby poszkodowane. Oprócz wszystkiego, co wymieniłem powyżej – bo to również pozostaje aktualne – kierowca ma obowiązek udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i policję. Ponadto, nie wolno podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku oraz należy pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.

https://wrc.net.pl/kw-co-sie-stanie-jesli-nie-ustapisz-pierwszenstwa-autobusowi-mandat-wynosi-nawet-3000-zl-pamietaj-o-tym

Założę się, że w tym momencie wielu z was poczuło pewnego rodzaju przerażenie. Udzielić niezbędnej pomocy ofiarom? Wiem, jak  na te słowa reagują ludzie. Zdecydowana większość z nas nie ma zielonego pojęcia jak udzielić pierwszej pomocy. Natomiast po części jest to wina procesu edukacji, który na żadnym etapie kształtowania młodzieży nie zwraca na to uwagi. A jeśli nawet zwraca, to robi to w taki sposób, że młodzież niczego z tego nie wynosi. Takich zajęć nie ma też przy nauce jazdy, czy na egzaminie na prawo jazdy. A moim zdaniem niesłusznie. To powinna być wiedza ogólna, którą posiada każdy. A nie posiada jej większość naszego społeczeństwa.

Zatrzymanie samochodu w takim miejscu oznacza wysoki mandat. Nigdy tego nie rób, pamiętaj

Art. 162. Ust. 1 Kodeksu karnego: „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. To nie dobra wola, kwestia wychowania… to obowiązek!

Przeczytaj również