Wiesz, co znaczy ten znak drogowy? Większość osób nie ma pojęcia, nie zawsze trzeba się stosować

Większość znaków, które obserwujemy przy polskich drogach, jest bardzo intuicyjna. Nawet nie znając dokładnej definicji wiemy o co chodzi. Ale czy tym razem jest tak samo? Co sugeruje nam znak B-29? Większość osób nie ma o tym pojęcia.

znak drogowy
Podaj dalej

Znak drogowy w świadomości polskiego kierowcy odgrywa raczej marginalne znaczenie. Wielu z nas nie zwraca na nie uwagi. Jeździmy tak, jak nam się podoba. Tak, jak akurat uznamy za stosowne. Oczywiście czasami spoglądamy w bok. Być może znaki sprawdzamy kątem oka, często podświadomie, nie przywiązując do tego większej uwagi. Oczywiście jest to błąd. Oznakowanie przy drodze może się zmienić…

znak drogowy
fot. pixabay

Często przyzwyczajamy się do zasad panujących na danym odcinku drogi. Nie zauważamy nawet, kiedy pojawia się nowy znak. To może oznaczać problemy. Często na takich odcinkach ustawia się policja. Po zatrzymaniu kierowca nie ma pojęcia o co chodzi i twierdzi, że przecież tam nie było żadnego znaku. Nagle okazuje się, że znak jednak był, tylko nikt nie zwracał na niego uwagi.

Są oczywiście przypadki, że znak działa na nas natychmiast i reagujemy niczym rażeni prądem. Doskonałym przykładem jest tablica informująca o zbliżającym się fotoradarze. Nagle wszyscy natychmiast zwalniamy i zaczynamy pilnować prędkości. Podobnie staje się przy okazji tablicy oznaczającej teren zabudowany. Wszelkie zmiany przepisów sprawiły, że lepiej w tych miejscach uważać. Wkrótce, kiedy przekroczenie prędkości będzie skutkowało potężnym mandatem, będziemy na to zwracać jeszcze większą uwagę – w sumie na wszystkie ograniczenia.

fot. pixabay

Zakaz grania na trąbce?

Czy wiecie, co oznacza ten znak? B-29 wygląda mówiąc wprost jak przekreślona trąbka. Czy jest to zatem zakaz grania na trąbce… czy innych instrumentach muzycznych? Oczywiście to żart. Znak B-29 oznacza zakaz używania sygnałów dźwiękowych. Jednak nie obowiązuje on zawsze. Nawet na fragmencie drogi objętym zakazem, możemy użyć sygnałów dźwiękowych w konkretnych okolicznościach – np. w celu ostrzeżenia o bezpośrednim zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu.

Znak obowiązuje od miejsca jego ustawienia aż do znaku B-30, czyli tablicy oznaczającej koniec zakazu używania sygnałów dźwiękowych. Oczywiście jeśli takowa tablica nie występuje, to zakaz odwołuje najbliższe skrzyżowanie. Czy wiecie w jakich miejscach taki znak może się pojawić i… tak naprawdę po co?

znak drogowy
fot. pixabay

Znak B-29 zazwyczaj możemy spotkać w okolicy szpitali. Pojawia się też w miejscach, gdzie ceniony jest spokój – np. przy parkach, rezerwatach przyrody, czy ośrodkach wypoczynkowych. Czy takie strefy są w ogóle potrzebne? Ciężko jednoznacznie stwierdzić – i tak i nie. Natomiast skoro już taki występuje – a dzieje się to raczej bardzo rzadko – to warto przestrzegać przepisów i nie używać sygnałów dźwiękowych. W ostateczności zawsze możemy się wytłumaczyć, że uznaliśmy jego użycie za konieczność, gdyż wymagała tego sytuacja na drodze…

Przeczytaj również