Wiedziałeś, że to wpływa na spalanie paliwa? Płacisz więcej. Można to wyłączyć jednym przyciskiem

Wiedziałeś, że to wpływa na spalanie paliwa? Płacisz więcej. Można to wyłączyć jednym przyciskiem

spalanie paliwo klimatyzacja

Podaj dalej

Przy aktualnych cenach paliwa większość kierowców robi wszystko, aby jakoś zmniejszyć spalanie. Starają się jeździć wolno, ostrożnie, na wysokim biegu. Czy wiedziałeś, że to też wpływa na zwiększenie spalania?

Paliwo na polskich stacjach kosztuje aktualnie średnio między 7,80 a 8 zł za litr. Tankowanie fizycznie i psychicznie boli. Kiedy możemy, wybieramy jazdę na rowerze, albo hulajnodze. Kiedy już musimy skorzystać z samochodu, robimy wszystko, aby jak najbardziej ograniczyć spalanie. Nikt nie chce teraz zbyt często korzystać ze stacji. Czy aby na pewno robicie to dobrze?

spalanie paliwo klimatyzacja
fot. freepik.com – gritsiv

Klimatyzacja działa na spalanie paliwa – to fakt. Przede wszystkim, trzeba z niej umiejętnie korzystać. To znaczy – jeśli wchodzimy do nagrzanego samochodu, to nie włączamy klimatyzacji na maksa i nie staramy się tak wychłodzić samochodu. Weźcie pod uwagę, że nagrzane auto potrafi mieć wewnątrz temperaturę nawet 70 stopni Celsjusza.

PILNE: Znamy nowe aktualne ceny paliw w Polsce. Benzyna mocno potaniała, a diesel? Sprawdź

Pierwszym krokiem będzie otwarcie okien i przejechanie w taki sposób kilku kilometrów. Nadal będziecie odczuwali, że jest gorąco, ale to nieco mylne wrażenie. Po kilku kilometrach temperatura w środku samochodu zrówna się z temperaturą otoczenia. Czyli nie będzie to już 70, czy 60 stopni… a ledwie 25, w porywach do 30.

Duża część kierowców tak robiła. Szuka ich policja – grozi im do 10 lat pozbawienia wolności

Jak zrobić to dobrze?

Wtedy możemy zamknąć okna i włączyć klimatyzację. Oszczędniejszą opcją jest automatyczna klimatyzacja, ustawiona na ok. 21 stopni – tak jest najbardziej optymalnie i zarazem zdrowo dla kierowcy. W trybie automatycznym – według „Interii” – spalanie wzrośnie o około 0,2 – 0,3 l na 100 km. Inaczej jest w trybie ręcznym – kiedy ustawiamy jedną temperaturę – np. 16 stopni – i klimatyzacja cały czas ma tak samo chłodzić.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Przy ręcznym trybie pracy klimatyzacji różnica w spalaniu może wynieść od 0,5 do nawet 1 litra paliwa na 100 kilometrów – podaje „Interia”. Czy to dużo? To zależy, jak na to spojrzeć. Jeśli normalnie twój samochód pali 6 l / 100km, to teraz będzie palił 7 l. Tłumaczenie jest proste i oczywiste – przy aktualnych cenach korzystanie z klimatyzacji w trybie ręcznym będzie cię kosztowało dodatkowe 5-8 zł na 100 kilometrów jazdy. W trybie automatycznym koszt użytkowania zmniejszy się do ok. 2-3 zł na 100 kilometrów. Tak czy inaczej – to chyba niewiele, prawda?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News