Wiedziałeś, że takie wyprzedzanie jest zabronione? Nie wiedzieć dlaczego kierowcy myślą, że wolno tak robić

Wyprzedzanie to manewr obserwowany na polskich drogach każdego dnia, w niezliczonej liczbie razy. Jest to manewr stosunkowo łatwy i oczywisty, chociaż bywa niebezpieczny. Niebezpieczny bywa szczególnie wtedy, kiedy nie rozumiemy przepisów ruchu drogowego i nie do końca wiemy, jak należy ten manewr wykonać. Wielu kierowców tak naprawdę nie wie, na czym polega odpowiedzialne wyprzedzanie.

ulubione samochody polaków samochód ulubiony
Podaj dalej

Co na ten temat mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym? Art. 24. podkreśla, że „kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu, czy kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania, a także czy kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu” – czytamy w ustawie.

wyprzedzanie przepisy jak nie należy wyprzedzać wyprzedził ruch drogowy
fot. freepik

Dalej dowiadujemy się, że „kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m” – mówi ustawa.

https://wrc.net.pl/kw-w-tej-sytuacji-nie-musisz-stosowac-sie-do-przepisow-ruchu-drogowego-nie-grozi-ci-za-to-mandat

Kierowcy często zapominają o tych najbardziej podstawowych przepisach. Są osoby, które zabierają się za wyprzedzanie nie patrząc w ogóle w lusterka. A co wtedy, kiedy ktoś już wyprzedza? Możemy w łatwy sposób doprowadzić do wypadku. Osoba jadąca za nami, która już wykonuje manewr wyprzedzania, zmuszona jest do gwałtownej reakcji. Do hamowania, skręcania… stawiamy ją tak naprawdę pod ścianą. Kierowcy często nie zastanawiają się nad konsekwencjami swoich zachowań.

wyprzedzanie przepisy jak nie należy wyprzedzać wyprzedził ruch drogowy
Freepik,/ xb1000

Jakie jest odpowiednie wyprzedzanie?

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej” – mówią kolejne przepisy dotyczące wyprzedzania w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

https://wrc.net.pl/kw-to-paliwo-kosztuje-juz-3750-zl-za-litr-tylko-bogaci-ludzie-moga-wlac-je-do-swojego-samochodu

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.” – mówi ustawa.

https://wrc.net.pl/kw-wtedy-utracisz-samochod-bedziesz-mogl-go-odzyskac-to-zalezy-od-okolicznosci-jak-tego-uniknac

No i najważniejsze. Kiedy jeszcze wyprzedzać nie wolno? „Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi, na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany”. Pamiętałeś o tych przepisach? Czy może nagle przypomniało ci się coś, o czym dawno temu zapomniałeś? Polacy często tak naprawdę nie mają pojęcia o przepisach, a później mają pretensje i podejrzewają, że ktoś chce ich oszukać.

Przeczytaj również