Widzisz gdzieś takie tablice rejestracyjne? Uważaj na te pojazdy – to może oznaczać spore problemy!

Często na drogach mijają nas jakieś samochody i nie mamy żadnego pojęcia, co to mogło być. Wydaje ci się, że tablice rejestracyjne mają jakieś szczególne oznaczenia? Inne – niż wszystkie? Ale nie potrafisz ustalić, czy twoje podejrzenia mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Zapamiętajcie te konkretne oznaczenia. Być może w przyszłości to będzie dla was bardzo przydatna wiedza.

ubezpieczeni oc ac polisa składka escor system analiza czarna skrzynka
Podaj dalej

Tablice rejestracyjne bardzo często skrywają więcej, niż nam się wydaje. Zawarte są tam informacje nie tylko dotyczące konkretnego województwa, czy powiatu. Dla przykładu samochód o numerach rejestracyjnych WYxxxxY może oznaczać pojazd należący do… urzędu miasta Warszawy. Są jednak jeszcze inne, specjalne oznaczenia. I w tym przypadku na te pojazdy musimy wyjątkowo uważać. Jeśli w tym przypadku na drodze zrobimy coś nie tak, konsekwencje mogą być naprawdę poważne.

policja wojsko służby służba tablice rejestracyjne tablice oznaczenie pojazd uprzywilejowany
fot. pixabay

Początek tablicy z samą literą „U” oznacza, że mamy do czynienia z wojskami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oznakowanie „HB” to w przeszłości było Biuro Ochrony Rządu, a aktualnie Służba Ochrony Państwa. „HK” oznacza pojazd Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, zaś „HM” to pojazd należący do Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego. To tylko kilka z oznaczeń, na które na drogach powinniśmy uważać.

https://wrc.net.pl/kw-rzuc-wszystko-i-wsiadaj-w-samochod-wyjatkowa-promocja-ten-produkt-od-dawna-nie-byl-tak-tani

Ogólne oznaczenie pojazdów policji to „HP”, chociaż akurat w tym przypadku ten znak jest dalej rozwijany. Ale o tym za moment. Powinniśmy też uważać na znak „HS”, który identyfikuje Kontrolę Skarbową a także na „HW”, którymi oznaczone są pojazdy Straży Granicznej. Można zatem tak na szybko podsumować, że wszystkie pojazdy, których tablice rejestracyjne rozpoczynają się na literę „H”, należą do różnego rodzaju służb i powinniśmy być tutaj szczególnie ostrożni.

policja wojsko służby służba tablice rejestracyjne tablice oznaczenie pojazd uprzywilejowany
fot. pixabay

Na co jeszcze należy uważać?

Jeśli chodzi o policję, to każde województwo ma inne oznaczenia. Oczywiście zawsze na początku są litery „HP”, ale później końcówka może być różna. Dla przykładu, „HPA” to oznaczenie pojazdów Komendy Głównej. „HPH” to już Mazowiecka Komenda Wojewódzka, „HPP” śląska, a „HPU” to wielkopolska. Istnieje też specjalne oznaczenie dla Komendy Stołecznej Policji i są to numery rozpoczynające się literami „HPZ”. Jeszcze inne numery mają szkoły policji – ale tutaj zagłębiamy się już we wzory pokroju „HPL 01DA-99EZ” (dla Szkoły Policji w Pile).

https://wrc.net.pl/kw-zakaz-sprzedazy-samochodow-spalinowych-nie-wejdzie-w-zycie-jest-wazny-glos-z-polskiego-rzadu

Ostatnimi takimi oznaczeniami, na które warto byłoby zwrócić uwagę, są te rozpoczynające się na litery „HC”. Po nich występuje jeszcze jedna litera odpowiadająca za województwo, a chodzi o… samochody służby celno-skarbowej. Mam wrażenie, że są tacy kierowcy, którzy na drogach nigdy nie chcieliby spotkać akurat takich oznaczeń. Na wszystkie te pojazdy, gdzie numery rozpoczynają się od „U” lub „H” po prostu powinniśmy uważać na drogach trochę bardziej.

https://wrc.net.pl/kw-twoje-tablice-rejestracyjne-tak-wygladaja-mandat-moze-wyniesc-nawet-1500-zl-lepiej-na-to-uwazaj

Pojazdy te w większości mogą być pojazdami uprzywilejowanymi, a jak mówi ustawa „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”. „Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego” – informuje nas Art. 9. ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przeczytaj również