To najbezpieczniejszy SUV na rynku? Zachwyca mocą i spalaniem. Teraz jest jeszcze tańszy…

Samochody z segmentu SUV są zazwyczaj dosyć duże i solidne. Przez to często mamy takie wrażenie, że są to auta bardzo mocne i bezpieczne dla ich użytkowników. Oczywiście rozmiar auta nie zawsze ma przełożenie na jego poziom bezpieczeństwa, natomiast często działa tutaj podświadomość. Ten konkretny model to jednak ikona w tym zakresie. I tak się składa, że są na to konkretne dowody.

Volvo XC90 cena silnik spalanie bezpieczeństwo
Podaj dalej

Najbezpieczniejszy SUV na rynku?

Na co zwracamy uwagę przy zakupie nowego auta? Ilu kierowców, tyle priorytetów. Dla jednych liczy się marka. Musi to być ta jedna, konkretna, ulubiona marka – mniejsza z resztą. Niektórzy idą w tym dalej i lubują się w konkretnym modelu. Dla innych będzie liczył się po prostu wygląd. Linia nadwozia, a nawet… kolor. Będą tacy, którzy popatrzą na silnik i osiągi. To właśnie to będzie dla nich najważniejsze, a marka i wygląd będą odgrywały marginalne znaczenie. A co z kwestiami bezpieczeństwa? Czy to również stawiamy wysoko na liście priorytetów?

Volvo XC90 cena silnik spalanie bezpieczeństwo
fot. Volvo

W większości rankingów za lidera pod względem bezpieczeństwa od lat podawane jest Volvo. Zasługi tej marki właśnie w tym zakresie są ogromne i godne pozazdroszczenia. Ma to oczywiście związek z różnego rodzajami testami i eksperymentami. Volvo zawsze kładło nacisk na to, aby ich auta były bezpieczne. I to przynosi realne skutki. Pod tym względem jednym z najlepszych modeli szwedzkiego producenta jest SUV XC90. Mamy tutaj do czynienia z pewną statystyką, która robi ogromne wrażenie. Co to za statystyka?

Imponująca statystyka

W 2018 roku w mediach pojawiła się do prawdy niesamowita informacja. Otóż od czasu wypuszczenia samochodu w 2002 roku aż tamtego czasu, nikt nigdy nie miał śmiertelnego wypadku w Volvo XC90. Badania przeprowadził Instytut Thatcham. Uwzględniały one oficjalne dane na temat wypadków w Wielkiej Brytanii. Przez ponad 16 lat w Wielkiej Brytanii nie zginął nikt w takim właśnie samochodzie, a sprzedaż sięgała dziesiątek tysięcy modeli. To jednak imponująca statystyka.

Volvo XC90 cena silnik spalanie bezpieczeństwo
fot. Volvo

Oczywiście XC90 to bardzo popularny model, również w Polsce. Duży, bezpieczny SUV z bardzo dobrymi osiągami. Ja zwróciłbym tutaj uwagę chociażby na model z 2-litrowym silnikiem o mocy 190 koni mechanicznych. To diesel, który może pochwalić się aż 400 Nm momentu obrotowego, naturalnie z turbodoładowaniem. Duże wrażenie robi tutaj spalanie, które w cyklu mieszanym wynosi zaledwie 5,5 litra na 100 kilometrów. Przy bardzo dużym zbiorniku paliwa pozwala to na pokonanie średnio prawie 1300 kilometrów. Te dane podaje serwis „Autocentrum” i są one oparte o dane samych użytkowników tych aut.

Ile kosztuje Volvo XC90?

Oczywiście nie jest to samochód, który można kupić za 30 tysięcy złotych. Jego druga generacja produkowana jest od 2014 roku, a więc te auta w większości mają mniej, niż 10 lat. Na portalach z ogłoszeniami Volvo XC90 można znaleźć za 90-100 tysięcy złotych. Mowa tutaj o rocznikach w okolicy 2015/2016, co większość z nas potraktuje jako w miarę nowy samochód. Cena jest zatem bardzo rozsądna, jak na samochód o takim poziomie bezpieczeństwa i jednocześnie tak dobrych osiągach.

Zdjęcia: Volvo

Przeczytaj również