Ten SUV wciąż jest jak nowy. Kosztuje niewiele i pali 4 litry diesla. Polacy oszaleli na jego punkcie

Nienaganna sylwetka, dobry i oszczędny silnik, komfort, wygoda – ten SUV ma to wszystko. A do tego wciąż jest prawie jak nowy. Jeśli ktoś z was rozglądał się za mało palącym autem z tego segmentu, to bez wątpienia już trafił na jego trop. Cena może zaskakiwać. Przecież mowa tutaj o aucie, które ma parę lat. Jest bardzo nowoczesne i wciąż na drogach może przykuwać uwagę. Warto to sprawdzić?

Suzuki Vitara SUV 1.6 diesel spalanie cena
Podaj dalej

SUV, który podoba się wszystkim

Suzuki Vitara to absolutna legenda segmentu SUV. Pierwsza generacja tego modelu produkowana była od 1988 roku, a więc ma aktualnie 36 lat. Trochę dziwnie się o tym pisze, bo oznacza to, że Vitara jest… starsza ode mnie. Kiedyś w rodzinie posiadałem pierwszą generację tej legendy. I muszę przyznać szczerze, że nawet pomimo niewielkiej mocy, ten samochód potrafił czynić cuda. Szczególnie, kiedy zjechało się z utwardzonej drogi w teren. Mam z tym autem naprawdę piękne wspomnienia. Ale trochę czasu minęło i motoryzacja się zmieniła…

Suzuki Vitara SUV 1.6 diesel spalanie cena
Obraz Janusz Walczak z Pixabay

Ta „nowa” Vitara produkowana jest od 2015 roku. Zatem nawet w kontekście tych pierwszych modeli mówimy tutaj o samochodzie, który jest stosunkowo młody. Ma przecież mniej, niż 10 lat, a to w naszym kraju jest oznaka auta nowoczesnego i prawie „nowego”. Chciałbym tutaj zwrócić uwagę na SUV, który miał silnik diesla 1.6 o mocy 120 koni mechanicznych. Był on produkowany w latach 2015-2018. Dlaczego moją uwagę przykuł akurat ten model? Dlaczego w 2016 roku był to jeden z najchętniej kupowanych samochodów w naszym kraju?

Spalanie robi wrażenie

Mamy tutaj silnik diesla 1.6 l o mocy 120 koni mechanicznych i momencie obrotowym 320 Nm. Skrzynia ma 6 biegów. Napęd na przednią oś rozpędza samochód maksymalnie do 180 km/h, przy czym pierwszą setkę osiągamy po 11,5 s – podaje „Autocentrum”. Natomiast kupując taki samochód raczej nie zależy nam na tym, aby był to „demon prędkości”. To nie jest samochód, którym pojedziemy na tor i będziemy tam testować jego możliwości. Ma on spełniać zupełnie inną rolę.

Suzuki Vitara SUV 1.6 diesel spalanie cena
Obraz Cicero7 z Pixabay

Ma to być rodzinny, komfortowy, wygodny SUV. A najlepiej, jakby był jeszcze oszczędny. I tutaj przechodzimy do sedna. Jakie wyniki osiąga ten diesel? „Autocentrum” podaje, że są to średnio 4 litry paliwa w cyklu mieszanym. Różnice nie są tutaj jednak spore, bo na autostradzie jest to średnio 3,7 litra a w mieście 4,6 litra. To wciąż znakomity wynik. Chociaż pojemność zbiornika nie jest tutaj jakaś bardzo duża, bo wynosi ona 47 litrów, to tak czy inaczej na jednym baku przejedziemy ponad 1000 kilometrów. I to robi wrażenie.

Prawie jak nowy, a wciąż tani

Imponująca jest również cena. Na portalach z ogłoszeniami jesteśmy w stanie kupić tę Vitarę za około 50 tysięcy złotych. Myślę, że jest to kwota, którą większość z nas może zaakceptować. Oczywiście 50 tysięcy złotych to nie jest jakoś bardzo mało. Natomiast patrząc na to, ile aktualnie kosztują samochody, to jednak możemy tutaj mówić o okazji. Ten samochód wygląda bardzo ładnie, jest nowoczesny, wygodny i oszczędny. Myślę, że nie jest to wygórowana cena jak za to, co dajemy w zamian.

Źródło danych: „Autocentrum”

Zdjęcie wyróżniające: Mike / Pixabay

Przeczytaj również