Ten przepis to kuriozum! Polscy kierowcy grzmią i pytają – dlaczego to wyprzedzanie jest zabronione?

Ten przepis to kuriozum! Polscy kierowcy grzmią i pytają – dlaczego to wyprzedzanie jest zabronione?

grzywna mandat pasażer

Podaj dalej

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w polskich przepisach mnóstwo jest błędów. Pełno jest kompletnie kuriozalnych zapisów, które dawno temu powinny być zmienione. Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej w pewnych przypadkach to jeden z takich zapisów.

Nikt nie neguje tego, że wyprzedzanie na podwójnej ciągłej powinno być zakazane. Oczywiście zakładając, że droga jest odpowiednio oznaczona i ta podwójna ciągła rzeczywiście znajduje się tam, gdzie powinna. Wtedy sugeruje nam to, że jest to miejsce niebezpieczne i takiego manewru po prostu wykonać nie możemy. To raczej jasne i oczywiste.

wyprzedzanie podwójna ciągła
fot. pixabay

Natomiast w mojej opinii powinny być wyjątki od tej reguły. To nie powinno być tak, że mamy zakaz i już – koniec. Co w sytuacji, kiedy natrafimy na jadący przed nami traktor, kombajn, jakąś inną maszynę, która porusza się jakieś 10 – 15 km/h i blokuje drogę? Oczywiście – ja rozumiem, że ci ludzie musza wykonać swoją pracę a ich pojazdy mają konkretne ograniczenia. Nikt tego nie neguje. Natomiast nie możemy dopuścić do sytuacji, aby taki pojazd blokował drogę.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Rosjanie przerażeni unijnymi sankcjami. To dla nich niezwykle bolesne. Wkrótce wejdzie nowy pakiet

Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteśmy na jakiejś górskiej drodze, albo po prostu takiej, gdzie jest trochę więcej niewidocznych zakrętów i mamy cały czas podwójną ciągłą. Wedle przepisów kierowcy muszą jechać za takim pojazdem i nie mogą go wyprzedzić. Choćby taki traktor, czy kombajn jechał 10 km/h przez 10 kilometrów – nie wolno go wyprzedzić, jeśli mamy podwójną ciągłą.

wyprzedzanie podwójna ciągła
fot. pixabay

I to jest jakiś przepis kompletnie archaiczny i kuriozalny. Pojazd jadący z taką prędkością można bezpiecznie wyprzedzić w jakąś sekundę. Bez żadnego zagrożenia dla kogokolwiek. Nawet na minimalnym odcinku prostej drogi. W takiej sytuacji ten manewr powinien być oczywiście dopuszczony, bo nie widzę powodu, dlaczego nie? Nie popadajmy w paranoję.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News