Ten mały, miejski Diesel pali 4 litry i kosztuje 5 tysięcy złotych. Polacy wyczuli, że to wielka okazja…

W gruncie rzeczy Diesel zawsze był synonimem oszczędności i niskiego spalania. Był przecież taki moment, w którym olej napędowy był tym najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Narracja od tego czasu się zmieniła – i to zdecydowanie. Natomiast samochody na Diesel wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem – również u nas, w Polsce. Nie może być inaczej, skoro za 5 tysięcy złotych jesteśmy w stanie kupić samochód, który średnio pali 4 litry na 100 kilometrów…

Peugeot 107 1.4 HDI Diesel spalanie cena
Podaj dalej

Ten Diesel to wielka okazja?

Spójrzmy na średnie ceny paliw w polskich rafineriach. Według danych „e-petrol” na przestrzeni ostatnich 14 dni Diesel podrożał o 290 zł za metr sześcienny. To niestety zła informacja dla kierowców. Teoretycznie może to oznaczać, że w kolejnych dniach paliwo może zdecydowanie podrożeć – nawet o 20, 30 groszy na litrze. Jako kierowcy jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że paliwo jest drogie. Ceny przebiły barierę 6 zł i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się wkrótce zmienić. Dlatego szukamy jakichś rozwiązań, kompromisu, sposobu na oszczędności.

Peugeot 107 1.4 HDI Diesel spalanie cena
Obraz Amila z Pixabay

Na rynku samochodów używanych co jakiś czas trafiają się prawdziwe okazje. Oczywiście wiele zależy od tego, czego szukamy i jaki mamy na to budżet. Jednak bardzo często jest tak, że szukamy czegoś małego – do poruszania się po mieście, albo dojazdów do pracy. W takim przypadku zależy nam przede wszystkim na tym, aby samochód był tani i miał niewielkie spalanie. W tym kontekście raczej nie liczą się inne walory. I tak się składa, że na rynku jest kilka aut, które doskonale wpisują się w takie właśnie potrzeby.

Sposób na oszczędności?

Jednym z takich samochodów jest bez wątpienia Peugeot 107. W tym konkretnym przypadku mowa o wersji z silnikiem 1.4 HDI o mocy 54 koni mechanicznych. Jest to mały, aczkolwiek pięciodrzwiowy hatchback, do którego zmieszczą się cztery osoby. Z rozłożonymi siedzeniami bagażnik ma pojemność zaledwie 139 litrów, natomiast jeśli złożymy tylne siedzenia, ta pojemność wzrasta do 751 litrów. Pojazd był produkowany od 2005 do 2008 roku. 54 konie mechaniczne być może nie robią wrażenia, natomiast nie o moc i prędkość tutaj chodzi.

Peugeot 107 1.4 HDI Diesel spalanie cena
Obraz Tomasz Mikołajczyk z Pixabay

Samochód rozpędza się maksymalnie do 154 km/h, a osiągnięcie pierwszej „setki” zajmuje mu 15,6 sekundy. Zwróćmy jednak uwagę na coś innego. „Autocentrum” podaje, że samochód w cyklu mieszanym pali… 4,1 litra paliwa typu Diesel na 100 kilometrów! Jeszcze lepiej ta statystyka wygląda, kiedy weźmiemy pod uwagę spalanie na trasie – np. na autostradzie. Tutaj spada ono do 3,4 litra. Przy pojemności zbiornika na poziomie 35 litrów oznacza to, że nawet w cyklu mieszanym na jednym baku przejedziemy ponad 850 kilometrów.

Co z ceną?

Spalanie robi zatem wrażenie, ale co z ceną? Ta zdecydowanie się broni. Na portalach z ogłoszeniami można znaleźć dosyć sporo takich samochodów. Peugeot 107 1.4 HDI kosztuje średnio jakieś 5000 zł. Oczywiście w przypadku tych bardziej zadbanych i lepiej wyposażonych wersji kwota może wzrastać w kierunku 10 tysięcy złotych, jednak uważam, że to wciąż niewiele. Umówmy się – rynek zwariował i ciężko jest kupić jakieś rozsądne auto do 10 tysięcy złotych. Natomiast ten Peugeot może być jednym z wyborów.

Zdjęcie wyróżniające: Jiri Groh / Pixabay

Przeczytaj również