Ta sportowa hybryda kosztuje mniej, niż 30 tysięcy złotych. Na ulicy wszyscy się za nią oglądają

Dla wielu osób hybryda to aktualnie najlepszy możliwy wybór. Te samochody mają swoje niewątpliwe zalety. Są oszczędne i względnie ekologiczne. To taki wybór, który powinien spodobać się zarówno samym kierowcom, jak i Unii Europejskiej. Takie samochody są na rynku już od dosyć długiego czasu. Oznacza to, że te starsze modele zdążyły oczywiście zdecydowanie potanieć. I są coraz bardziej łakomym kąskiem…

Honda CR-Z CRZ spalanie wygląd cena hybryda silnik
Podaj dalej

Sportowa hybryda za mniej, niż 30 tysięcy złotych

Benzyna, diesel… a może hybryda? Codziennie wiele osób w Polsce staje przed takim wyborem. Zastanawiamy się, czy pójść w stronę napędów klasycznych, czy jednak tych nieco bardziej nowoczesnych? Oczywiście wiele osób na samym początku skreśla auta elektryczne. Jednak z hybrydami sprawa wygląda już nieco inaczej. To zdecydowanie bardziej atrakcyjna opcja. Możemy tutaj liczyć na stosunkowo małe spalanie i płynące z tego oszczędności. Jak jest w przypadku tego konkretnego modelu?

Honda CR-Z CRZ spalanie wygląd cena hybryda silnik
fot. Honda

14 lat temu Honda weszła na rynek ze swoim modelem CR-Z. W pewnym sensie można stwierdzić, że jest to taki naturalny zastępca Hondy CRX. Samochód przede wszystkim wyróżnia się wyglądem. CR-Z jest po prostu piękna. Ma kapitalną linię nadwozia. To auto ma niesamowity, sportowy charakter. Wygląda bardzo dynamicznie, agresywnie. Sprawia, że na ulicy oglądają się za nim niemal wszyscy. Z całą pewnością wygląda na droższe, niż jest w rzeczywistości. Ale do tego przejdziemy za moment…

Co kryje się pod maską?

Jest to hybryda, a więc mamy tutaj połączenie dwóch napędów. Silnik benzynowy to pojemność 1,5 l. Generuje on moc na poziomie 114 koni mechanicznych. Wraz z 145 Nm momentu obrotowego… umówmy się – to nie jest demon prędkości. Ten sportowy, dynamiczny, agresywny charakter wynika bardziej z wyglądu tego auta, niż z jego rzeczywistych osiągów. Dochodzi do tego silnik elektryczny o mocy 14 koni mechanicznych. Wydaje się, że to niewiele. Natomiast jego pomoc jest odczuwalna.

Honda CR-Z CRZ spalanie wygląd cena hybryda silnik
fot. Honda

Silnik elektryczny w Hondzie CR-Z służy… chociażby do odpalania samochodu. Nie obciążamy wówczas rozrusznika, za cały proces odpowiedzialny jest silnik elektryczny. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk… i już. Samochód pracuje równo i dosyć cicho. Niewielka moc bynajmniej nie przeszkadza w jeździe. CR-Z jest jednocześnie lekki i bardzo zwinny. Jazdę tym autem można w pewnym sensie porównać do jazdy gokartem. Samochód jest bardzo responsywny, układ kierowniczy pracuje w nim znakomicie. Pokonywanie nawet górskich dróg naszpikowanych zakrętami sprawia tutaj ogromną przyjemność. Wtedy mały elektryczny silnik też pomaga. Właśnie tam, gdzie tej mocy z silnika benzynowego zaczyna już brakować. Różnicę czuć… kiedy elektryczny silnik się rozładuje. Wtedy czegoś ewidentnie brakuje.

Za ile można go kupić?

Oczywiście jest to miękka hybryda, więc… w gruncie rzeczy mówimy o silniku benzynowym. A to sprawia, że wyniki spalania nie będą jakieś bardzo imponujące. Jednak jest to wciąż auto, które na trasie może palić ok. 4,5 litra, a w cyklu mieszanym ok. 5 litrów. Pomaga w tym też tryb „eco” dostępny w samochodzie obok trybów „normal” i „sport”. Kupując taki samochód należy również pamiętać o tym, że w gruncie rzeczy jest to auto dla maksymalnie dwóch osób. Tylna kanapa pełni tam… no cóż – rolę dekoracyjną. Ewentualnie można potraktować ją jako miejsce na odłożenie zakupów.

Honda CR-Z CRZ spalanie wygląd cena hybryda silnik
fot. Honda

Zachęcająca może wydawać się cena. Taki mały samochód o sportowym charakterze możemy kupić za mniej, niż 30 tysięcy złotych. Oczywiście są modele, które kosztują nawet 25 tysięcy, ale są też takie, które kosztują 35 tysięcy. Szczególnie mowa tutaj o autach z pakietem Mugena. Wówczas auto wygląda jak żywcem zdjęte z toru wyścigowego i robi jeszcze większe wrażenie.

Zdjęcie wyróżniające: Honda

Przeczytaj również