Szkoda całkowita to obecnie śmiech na sali. Ludzie naprawiają takie auta… i bardzo dobrze! Tak powinno być

Szkoda całkowita to obecnie śmiech na sali. Ludzie naprawiają takie auta… i bardzo dobrze! Tak powinno być

wrc

Podaj dalej

Od lat eksperci plują się, że po polskich drogach jeżdżą „wraki”. Przecież była szkoda całkowita i ktoś w ogóle śmiał naprawić taki samochód. Przecież on powinien wylądować na złomie. Ale cholera jasna – czy aby na pewno?

Szkoda całkowita – to temat, który jest kością niezgody od lat. Jak tłumaczy „Interia”, w polskim prawie nie ma jasnych przepisów mówiących o tym, kiedy samochód już nie będzie nadawał się do naprawy i musi być wycofany z ruchu. I jasne – to budzi różne, czasem skrajne sytuacje. Naprawiane są auta kompletnie zniszczone, z których niemal nic nie zostało. Albo takie, które w innym kraju nie miałyby prawa do rejestracji.

Natomiast z drugiej strony sytuacja jest też patologiczna. Masz stosunkowo nowy samochód i wystarczy stłuczka. Dosłownie lekkie puknięcie, przerysowanie… a nie daj boże wystrzelą poduszki powietrzne. No i co? No i masz szkodę całkowitą. I to jest jakaś kompletnie patologiczna sytuacja.

Bo wtedy samochód trafia do warsztatu. A tam wycena naprawy przy cenach oryginalnych części sprawia, że nikomu nie opłaca się już naprawiać takiego samochodu. Swego czasu bardzo głośno było o tym chociażby w Norwegii. Tysiące nowych Tesli z małymi uszkodzeniami trafiały na złom, bo nie opłacało się ich naprawiać. Jak zwykle pozostaje czekać na jakieś sensowne przepisy. Czyli – patrząc na polskich polityków – możemy jeszcze trochę poczekać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News