Sprawdź jedną rzecz. Nagle może się okazać, że twoje OC zdecydowanie wzrośnie! Dlaczego?

Sprawdź jedną rzecz. Nagle może się okazać, że twoje OC zdecydowanie wzrośnie! Dlaczego?

ubezpieczenie oc wysokość punkty karne

Podaj dalej

Dla wielu kierowców czynności, które trzeba wykonać przy aucie w trakcie roku są tylko dwie. Zrobić przegląd i zapłacić OC – koniec roboty. Okazuje się, że ta druga czynność wkrótce może być nieco bardziej utrudniona.

W zdecydowanej większości przypadków zapłata OC nie wiąże się z jakimś ogromnym kosztem. Zazwyczaj są to kwoty poniżej 1000 zł. A jeszcze częściej poniżej 700, albo nawet 600 zł. Zapłata takiej składki nie powinna więc być dużym problemem. Oczywiście o ile nie posiadamy samochodu, za który trzeba zapłacić zdecydowanie więcej ubezpieczenia.

ubezpieczenie oc wysokość punkty karne
fot. pixabay

Natomiast tak czy inaczej, wkrótce OC może jeszcze bardziej podrożeć. To znaczy, na początku 2022 roku i tak wzrośnie cena składki… ale my mówimy jeszcze o czymś innym. Mianowicie o tym, że zgodnie z nowymi przepisami, które planuje wprowadzić rząd, punkty karne będą miały wpływ na wysokość ubezpieczenia. To wiele zmienia.

Chociaż tak naprawdę wciąż nie wiemy, jak wiele… Wszystko z całą pewnością będzie uzależnione od tego, jak dużo posiadamy tych punktów. Nie wierzę, że jeśli ktoś posiada 2, albo 4 punkty, nagle jego OC wzrośnie o 50%. To byłoby nielogiczne. Natomiast co w przypadku, kiedy ktoś posiada 15, albo 20 punktów?

ubezpieczenie oc wysokość punkty karne
fot. pixabay

Jakie będzie przełożenie?

Taka sytuacja może być dla ubezpieczyciela już wyraźną wskazówką – ten kierowca łamie przepisy i robi to często! W takiej sytuacji ta podwyżka rzeczywiście może być już zdecydowanie większa. I nie wierzę, że będzie to kilkadziesiąt złotych. Bardziej podejrzewam, że będzie to kilkaset złotych. Wiecie o co mi chodzi – gdyby to była różnica 30 zł, to nikomu nie chciałoby się specjalnie zmieniać przepisów.

fot. pixabay

Ogólnie rzecz biorąc, nie mam nic przeciwko takim przepisom. OK – nie znam jeszcze ich dokładnej formy, więc być może nie wiem o czym piszę. Natomiast nie da się dyskutować z faktem, że osoba, która ma nazbierane sporo punktów, jeździ nieprzepisowo. Za coś te punkty ewidentnie się dostało. Nadal pozostaje pytanie jak te punkty będą się przekładać – ile trzeba będzie dopłacić. To już temat na inną historię…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News