Ropa naftowa kosztuje już tyle, co przed wojną. Dlaczego za paliwo wciąż płacimy tak dużo?

Ropa naftowa kosztuje już tyle, co przed wojną. Dlaczego za paliwo wciąż płacimy tak dużo?

diesel benzyna ceny paliw

Podaj dalej

W dniu wybuchu wojny na Ukrainie, 24 lutego, ropa naftowa kosztowała 94 dolary. Od tamtego czasu wydarzyło się bardzo wiele… ale paliwo nadal jest koszmarnie drogie. Skąd bierze się taki obraz?

24 lutego ropa brent kosztowała 94 dolary. Wczoraj oraz dzisiaj spadła do poziomu poniżej 99 dolarów. Zresztą, jeśli popatrzeć na ostatnie 3 miesiące, to ropa naftowa w tym ujęciu potaniała o 2%. Obraz jest oczywisty – poziom ropy dawno temu powrócił do swojej normy. Ona stopniowo może drożeć, ale wedle własnego tempa. Wojna aktualnie nie ma tu żadnego znaczenia.

paliwo ropa naftowa
fot. money.pl

Jeśli ktoś z was uważa, że aktualny stan rzeczy ma związek wyłącznie z wojną, to popatrzcie na powyższy wykres przedstawiający okres od kwietnia 2020 roku. Notorycznie, bez przerwy, praktycznie cały czas w takim samym stopniu ropa naftowa drożeje. Wyjątkiem był wybuch wojny, kiedy przyrost był nienaturalny, ale po miesiącu wszystko wróciło „do normy”.

Nie tankuj paliwa, poczekaj kilka dni! Benzyna i diesel cały czas tanieją – do jakiego pułapu?

Od tamtego momentu ropa drożeje… niestety, tak samo jak wcześniej. To nie jest wyłącznie kwestia wojny. To wieloletnie zaniedbania. Nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Pandemia jeszcze długo będzie się nam odbijała czkawką. Na konsekwencje wojny dopiero przyjdzie czas…

Kup teraz – opony w mega promocji!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News