Rajd Śląska w kalendarzu ERC. Rajdowe Mistrzostwa Europy z kilkoma nowymi lokalizacjami w 2024 roku

Rajd Śląska znalazł się w kalendarzu ERC na rok 2024. Rajdowe Mistrzostwa Europy czeka wiele zmian. W porównaniu do ubiegłego roku, znajdują się w nim aż cztery nowe rajdy – czyli połowa cyklu. W przeciwieństwie do Rajdowych Mistrzostw Świata – akurat w ERC większą część sezonu stanowiły będą rundy asfaltowe. Po raz kolejny Polska zorganizuje imprezy w dwóch najważniejszych rajdowych cyklach na świecie w jednym sezonie.

Rajd Śląska w kalendarzu ERC. Rajdowe Mistrzostwa Europy z kilkoma nowymi lokalizacjami w 2024 roku
Podaj dalej

ERC odsłoniło nowy kalendarz. Rajd Śląska finałową rundą sezonu

Rajdowe Mistrzostwa Europy to najstarszy rajdowy cykl na świecie. Swego czasu był również najważniejszym – jeszcze przed startem Rajdowych Mistrzostw Świata. ERC kojarzy się polskim kibicom znakomicie. W całej historii cykl trzykrotnie wygrywało tylko trzech kierowców. Dwóch z nich to Polacy – Kajetan Kajetanowicz oraz Sobiesław Zasada. Kolejnym na liście jest Luca Rossetti. Nikt oprócz Kajetanowicza nie dokonał tego jednak przez trzy lata z rzędu. „Kajto” to pod wieloma względami rekordzista ERC.

rajd śląska erc

Organizator mistrzostw opublikował 22 listopada kalendarz na sezon 2024. Najważniejszą informacją dla polskich kibiców jest to, że finałową rundą będzie Rajd Śląska. Impreza z bazą w Chorzowie przez ostatnie lata prężnie się rozwijała. Kluczową była edycja 2023, kiedy to rajd trafił po raz pierwszy do międzynarodowego cyklu pod egidą FIA – European Rally Trophy. Pozytywne opinie światowej federacji oraz promotora sprawiły, że Śląsk zapewnił sobie miejsce w najstarszym rajdowym cyklu na świecie.

Rajd Śląska. Jaka jest charakterystyka tej imprezy?

Rajd Śląska to stosunkowo młoda impreza. Po raz pierwszy została ona rozegrana w 2017 roku. Wygrali wtedy Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym, którzy powtórzyli sukces rok później. Dwukrotnie imprezę wygrywali również Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Na liście zwycięzców znajdują się również załogi Jari Huttunen / Mikko Lukka, Grzegorz Grzyb / Adam Binięda oraz Kacper Wróblewski / Jakub Wróbel. Ci ostatni wygrali w tym roku – siódmą edycję rajdu.

rajd śląska erc

Baza rajdu tradycyjnie zlokalizowana jest pod Stadionem Śląskim w Chorzowie. Charakterystycznym elementem rajdu są kapitalne i niezwykle widowiskowe superoesy. Jeden z nich ma miejsce właśnie pod „Kotłem Czarownic” w Chorzowie, a drugi w okolicach Spodka w centrum Katowic. Odcinki specjalne rozgrywane są bardziej na południu województwa. Są to trudne, techniczne próby. Starsi kibice mogą je pamiętać z przeszłości, kiedy ścigali się tam zawodnicy podczas Rajdu Wisły, albo Rajdu Cieszyńskiej Barbórki.

Poznaliśmy kalendarz ERC

Sezon rozpocznie się w dniach 12-14 kwietnia od Rajdu Węgier. Natomiast mówimy tutaj o całkowicie nowej imprezie. Baza rajdu przenosi się do miasta Veszprém, z szutrowymi trasami w okolicach jeziora Balaton. W dniach 2-4 maja odbędzie się Rajd Wysp Kanaryjskich, a w dniach 13-15 czerwca Królewski Rajd Skandynawii. Jest to impreza, która korzysta z tras Rajdu Szwecji, kiedy ten miał jeszcze bazę w regionie Varmland.

rajd śląska erc

Nowością w porównaniu do sezonu 2023 będzie Rajd Estonii, który w ostatnich latach gościł w WRC. Tym razem Estonia zamieniła się miejscami z Łotwą. Na szybkich szutrowych trasach zawodnicy zmierzą się w dniach 5-7 lipca. Będzie to ostatnia szutrowa runda sezonu, bowiem kolejne cztery rajdy to już asfalty. Drugą część sezonu zapoczątkuje Rajd Rzymu w dniach 26-28 lipca. Po trzech tygodniach przerwy, w dniach 16-18 sierpnia, odbędzie się Rajd Barum.

Nowy finał sezonu

Co ciekawe, dwie finałowe rundy sezonu awansowały do ERC bezpośrednio z cyklu European Rally Trophy. W dniach 30 sierpnia – 1 września odbędzie się Rali Ceredigion w Wielkiej Brytanii. Walijskie lasy kojarzą się bardziej z szutrem, natomiast Rali Ceredigion to impreza asfaltowa, która zadebiutuje w mistrzostwach Europy. Finał sezonu to dni 11-13 października i Rajd Śląska. To wielka sprawa – nie dość, że Śląsk trafił do kalendarza, to jeszcze będzie zamykał sezon i to tam prawdopodobnie rozstrzygną się losy tytułów.

rajd śląska erc

Pozostaje nam tylko czekać. Po raz pierwszy od sezonu 2017 Polska będzie gościła imprezy w dwóch najważniejszych cyklach rajdowych na świecie. Wtedy to Rajd Polski był rundą WRC, a Rajd Rzeszowski rundą ERC. Co do rundy mistrzostw świata oczywiście nic się nie zmienia – będzie to Rajd Polski z bazą w Mikołajkach. Zmiana natomiast nastąpiła właśnie w przypadku rundy ERC, bo zamiast Rzeszowa w kalendarzu mamy Rajd Śląska.

Przeczytaj również