Telefon, laptop, torebka – jak przewozić je samochodem? Nie zastanawiamy się nad tym – często kładziemy te i inne przedmioty gdzie popadnie. Czy to aby na pewno dobry pomysł? Oczywiście, że nie. Czasami warto się zastanowić, pomyśleć. To może zaoszczędzić nam wielu nieprzyjemności. Co może się wydarzyć?
Zacznijmy od tego, że pozostawianie takich rzeczy w widocznym miejscu to proszenie się o kłopoty i ewentualną kradzież. Pozostawienie w samochodzie portfela, laptopa, telefonu, czy torebki na siedzeniu pasażera, czy innym widocznym miejscu, to jak wołanie złodzieja. Chodź – wybij szybę i zabierz sobie wszystko, co tu mam.
Ale chodzi przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Przedmioty w samochodzie się poruszają – poddane są różnym siłom. W razie wypadku, czy gwałtownego hamowania, takie przedmioty stają się dosłownie pociskami. Po takim locie nie tylko możemy zniszczyć swoje mienie, ale taki przedmiot może wyrządzić nam krzywdę.
Przymocuj wszystkie przedmioty
Jak myślicie, co się dzieje z przedmiotem, który zostawiamy na półce pod tylną szybą? Z takim, który przy gwałtownym hamowaniu, albo wypadku, leci prosto w nas na wysokości głowy? Co z przedmiotami, które nagle dostają się pod nasze nogi, pod pedały gazu, czy hamulca? Niebezpieczne scenariusze można wymieniać w nieskończoność, dlatego warto zabezpieczyć te przedmioty i nie pozostawiać ich ot tak, żeby sobie „latały” po samochodzie.
W tej materii warto brać przykład z przepisów obowiązujących w rajdach samochodowych. W samochodzie rajdowym absolutnie żaden element nie może być pozostawiony luzem w samochodzie. Wszystko musi być dokładnie zabezpieczone, schowane, bądź przymocowane. Takie przedmioty w ekstremalnych sytuacjach i przeciążeniach „ważą” o wiele więcej, niż normalnie i mogą wyrządzić ogromną krzywdę.
Inspiracja: Safety Lab Interia / Skoda