Przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Kierowcy otrzymują mandat za jazdę w okularach. Kto może go dostać?

Czasami można wyjść z założenia, że mandat w Polsce można dostać prawie za wszystko. W gruncie rzeczy jest to prawda, bo w zasadzie wszystko może zostać potraktowane jako stwarzanie zagrożenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kierowca może zostać ukarany za jazdę w okularach. W jakich dokładnie okolicznościach ma to miejsce i komu grozi taka kara? Wielu z was może się zdziwić.

mandat za jazdę w okularach soczewki kod
Podaj dalej

Mandat za jazdę w okularach? Tak!

Na samym początku zaryzykowałem stwierdzenie, że w naszym kraju mandat można dostać niemal za wszystko. Taka teza nie jest jednak pozbawiona argumentów. Mówi o tym chociażby Art. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym.

mandat za jazdę w okularach soczewki kod
Obraz Peter H z Pixabay

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

Wszystko zależy tutaj od interpretacji. Praktycznie każde zachowanie może koniec końców zostać potraktowane jako „spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego”. Nawet, jeśli nie ma na to osobnego przepisu. Przykład? Teoretycznie przepisy zabraniają korzystania z telefonu w trakcie jazdy w sposób, który wiąże się z koniecznością trzymania tego telefonu w ręku. Więc jeśli telefon jest w uchwycie i nie trzeba go trzymać, można z niego korzystać? Tylko teoretycznie. Takie użycie telefonu tak czy inaczej może zostać potraktowane jako spowodowanie zagrożenia i koniec końców zostaniemy ukarani.

W czym problem?

Zatem jakie zagrożenie może spowodować jazda w okularach? Dlaczego komukolwiek miałby za to grozić mandat? Kwestia w tym, że podczas badań czy to przed egzaminem na prawo jazdy, czy przed jego odnowieniem, okulista musi sprawdzić nasz wzrok. W przypadku wady okulista będzie musiał to uwzględnić. Na samym dole w prawie jazdy istnieje rubryczka, w której mogą znaleźć się różnego rodzaju adnotacje. W większości przypadków ta rubryka jest pusta. Natomiast mogą też pojawiać się tam różnego rodzaju kody. W tym kod 01, który dotyczy tych, którzy mają wadę wzroku.

mandat za jazdę w okularach soczewki kod
Obraz Christoph Müller z Pixabay

Dla przykładu kod 01.01 informuje o tym, że kierowca musi prowadzić samochód w okularach. Za jazdę bez okularów dostanie mandat. Natomiast tych kodów jest aż 6. Stosunkowo „bezpieczny” jest też kod 01.06, czyli dowolność w wyborze pomiędzy okularami i soczewkami. Jednak co znajduje się pomiędzy? Kod 01.02 to wymóg jazdy w soczewkach kontaktowych, 01.03 to okulary ochronne, 01.04 to szkła przyciemniane, a 01.05 to przepaska na oko. Przepisy są tutaj jasne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Policja będzie bezlitosna

Jeśli w naszym prawie jazdy istnieje taka adnotacja, trzeba się do niej stosować. Przykładowo jeśli mamy tam kod 01.02, to musimy jeździć w soczewkach, natomiast nie możemy jeździć w okularach. Grozi za to oczywiście mandat. Tak samo będzie w drugą stronę. Posiadając kod 01.01 nie możemy jeździć w soczewkach, bo przepisy wymagają na nas jazdy w okularach. W większości przypadków mamy tutaj do czynienia z kodem 01.06, który zostawia nam dowolność, natomiast zdarza się, że pojawiają się jednak inne kody.

Przeczytaj również