Prowadził samochód pod wpływem alkoholu, ale nie został ukarany. Przepisy nie mają tutaj mocy

Przepisy ruchu drogowego mówią jasno. Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu grożą potężne kary. Od bardzo wysokich mandatów, po utratę prawa jazdy a nawet konfiskatę samochodu. Okazuje się jednak, że nie wszędzie te przepisy mają moc. W konkretnych okolicznościach nawet policja nie będzie mogła ukarać pijanego kierowcy. Bez względu na to, jak duże jest stężenie alkoholu w jego krwi.

jazda pod wpływem alkoholu przepisy prywatna posesja
Podaj dalej

Dla niektórych przepisy są niejasne

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest zabroniona i surowo karana. Przepisy prawda w tym zakresie są… no właśnie – oczywiste, czy nie do końca? Takie sytuacje jak ta z Rybnika wskazują na to, że jednak nie do końca. Do tamtejszego sądu trafiła sprawa kierowcy, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Kwestia w tym, że robił to… na prywatnej posesji. Jestem w stanie przypomnieć sobie co najmniej kilka tego typu sytuacji z ostatnich paru lat. Ktoś zgłasza takiego kierowcę, powstaje zamieszanie… i koniec końców nic z niego nie wynika.

jazda pod wpływem alkoholu alkohol przepisy
fot. freepik.com – welcomia

Często zapominamy o tym, że przepisy ruchu drogowego… dotyczą ruchu drogowego. Czy też szerzej rozumianego ruchu lądowego. Zalicza się do niego miejsca, które są ogólnodostępne i mogą być wykorzystywane przez wszystkich. Mowa tutaj m.in. o drogach, ale też o chodnikach, parkingach, różnego rodzaju placach i tak dalej. Prywatne podwórko oczywiście nie jest ani miejscem ogólnodostępnym ani dostępnym dla wszystkich, a więc w żadnym stopniu nie spełnia warunków ruchu lądowego. A to oznacza, że przepisy tam nie działają.

Prawo tam nie sięga?

Jeśli zatem mowa o przepisach ruchu drogowego, nie mają one żadnej mocy na prywatnej posesji. Zatem w gruncie rzeczy na prywatnej posesji kierowca może prowadzić samochód pod wpływem alkoholu i policja nie jest w stanie w żaden sposób go ukarać – nawet mandatem, nie mówiąc o utracie prawa jazdy, czy tym bardziej konfiskacie pojazdu. Analogicznie w takiej sytuacji nie działają też inne przepisy. Można poruszać się tam samochodem, który nie jest sprawny. Nie ma szyb, dachu, działających świateł i tak dalej. Prawo nie sięga w takie miejsca, bo to nie jest część ruchu lądowego.

prawo jazdy senior seniorzy badania badanie wzrok słuch kurs
fot. pixabay

Oczywiście nawet w takich sytuacjach należy mieć z tyłu głowy to, że wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet jeśli ma to miejsce na prywatnej posesji. Nikt nikogo nie ukaże za to mandatem – jasne. Jednak przy okazji… można narobić sobie niepotrzebnych szkód. Nie tylko zniszczyć przydomową infrastrukturę, ale też po prostu uszkodzić swój samochód. Piłeś – nie jedź. Nawet jeśli chodzi o przeparkowanie samochodu pod własnym domem, na prywatnej posesji.

Zdjęcie wyróżniające: Rolf van de Wal z Pixabay

Przeczytaj również