Prawo jazdy od 17. roku życia?
Kategorią, która wśród kierowców od zawsze cieszy się zdecydowanie największym zainteresowaniem, jest kategoria B. Uprawnia ona do prowadzenia przede wszystkim samochodów osobowych. To jest to, czego potrzebujemy na co dzień do normalnego funkcjonowania. Oczywiście kategoria B dopuszcza też prowadzenie innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jest to kategoria absolutnie podstawowa i dająca największe możliwości. Mówiąc egzamin na prawo jazdy zazwyczaj mamy na myśli właśnie kategorię B.
Kurs jazdy możemy rozpocząć nawet 3 miesiące przed datą naszych 18. urodzin. Również sam egzamin może odbyć się jeszcze przed osiemnastką. A dokładniej rzecz ujmując, najwcześniej miesiąc przed osiemnastką. Wszystko to nie zmienia faktu, że dokumenty i co za tym idzie uprawnienia do prowadzenia samochodów otrzymamy dopiero w dniu 18. urodzin. Podkreślam, że chodzi tutaj o kategorię B. Oczywiście są takie kategorie, w których dopuszczalne jest prowadzenie pojazdów nawet wcześniej, ale to temat na inną opowieść.
Pora na zmiany?
Wielokrotnie pojawiały się pomysły, aby coś w tej materii zmienić. Na przykład obniżyć ten próg wiekowy do 17. roku życia. Co ciekawe, właśnie na ten temat wypowiedział się Wiceminister Infrastruktury Stanisław Bukowiec, który był gościem załogi rajdowej Jarosław Szeja / Marcin Szeja podczas Rajdowego Ustronia w miniony weekend. Czy w kontekście ewentualnych zmian w przepisach dotyczących prawa jazdy coś rzeczywiście jest na rzeczy?
– Jako resort chcemy zwrócić uwagę na zmiany w systemie szkolenia, przede wszystkim młodych ludzi, którzy starają się o prawo jazdy. […] Sa propozycje, aby obniżyć do 17. roku życia możliwość zdobywania prawa jazdy, ale wtedy przez rok taki młody człowiek musiałby jeździć samochodem w towarzystwie osoby dorosłej. Przez to również nauczyłby się poruszać w ruchu drogowym – podsumował Wiceminister Infrastruktury.
Tylko w towarzystwie osoby dorosłej
Ten temat poruszany był już wielokrotnie. Natomiast kto wie, być może właśnie teraz przyszła pora na realne zmiany? Prawo jazdy dostępne od 17. roku życia – brzmi dobrze. Przez pierwszy rok korzystanie z samochodu wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej – to też świetny pomysł. To powolne, stopniowe wdrożenie w ruch drogowy. Bez presji, bez obaw o pomyłkę, bez strachu. Pod czujnym okiem kogoś, kto na ten temat wie zdecydowanie więcej. Kogoś, kto w każdej chwili może pomóc, czy doradzić. Uważam, że to bardzo dobry pomysł.