Potężne zamieszanie w Junior WRC na start Rajdu Szwecji. Hernandez wygrywa. Matulka z kłopotami

Zawodnicy startujący w cyklu Junior WRC mają za sobą pierwszy odcinek specjalny 71. Rajdu Szwecji. Najlepszym wynikiem na Umea Sprint 1 popisali się Hiszpanie – Raul Hernandez oraz Jose Murado Gonzalez. Wielu zawodników popełniało błędy i traciło mniej, lub więcej czasu. Wśród tych z problemami znaleźli się m.in. Jakub Matulka z Danielem Dymurskim oraz główni faworyci do zwycięstwa, Mille Johansson i Johan Gronvall.

junior wrc rajd szwecji
Podaj dalej

Junior WRC czas start!

Najlepsi juniorzy świata rozpoczęli rywalizację w cyklu Junior WRC. Pierwszą rundą tegorocznej rywalizacji jest 71. Rajd Szwecji. Dzięki temu zawodnicy w trakcie pięciu rund JWRC będą mieli do czynienia z absolutnie każdymi możliwymi warunkami, które można zastać w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Od śniegu, przez asfalt, po szuter – techniczny i miękki na Sardynii, bardzo szybki i twardy w Finlandii oraz pełny kamieni i dziur w Grecji. Trudno sobie wyobrazić lepszy, bardziej kompleksowy i zróżnicowany kalendarz dla najlepszych juniorów na globie.

junior wrc rajd szwecji
fot. M-Sport

Na odcinku testowym Hakmark najlepszym czasem popisali się Mille Johansson i Johan Gronvall ze Szwecji. Na drugiej pozycji znaleźli się Diego Dominguez Jr oraz Rogelio Penate, czyli załoga paragwajsko-hiszpańska, zaś podium uzupełnili Jakub Matulka i Daniel Dymurski. Polacy reprezentujący LOTTO Matulka Rally Team debiutują w ten weekend w stawce Junior WRC. Dla obu jest to pierwszy start w Rajdzie Szwecji, a dla Matulki również absolutny debiut na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata.

Początek dla Hernandeza

Jeszcze zanim rajd na dobre się rozpoczął, z rywalizacji wycofali się Bruno Bulacia i Gabriel Morales. Oni niestety wydachowali na odcinku testowym i bardzo mocno uszkodzili swojego Forda Fiestę Rally3. 71. Rajd Szwecji rozpoczął się już bez nich, na 5-kilometrowym OS1 Umea Sprint 1. W tym samym miejscu, czyli na Red Barn Arena wcześniej odbyła się ceremonia startu honorowego, a dla kibiców przygotowano tam cały szereg atrakcji. Ich zwieńczeniem był właśnie przejazd odcinka specjalnego inaugurującego 2. rundę Rajdowych Mistrzostw Świata.

junior wrc rajd szwecji
fot. M-Sport

Najlepiej rajd otworzyli Raul Hernandez i Jose Murado Gonzalez. 2,3 s stracili do nich Taylor Gill z Danielem Brkicem, zaś trzeci ze stratą 2,9 s byli Romet Jurgenson i Siim Oja. Mamy tutaj zatem na czele kierowcę z Hiszpanii oraz Australii. To kraje znane raczej z pięknej, słonecznej pogody. Tym bardziej wyniki juniorów zasługują tutaj na śniegu na słowa uznania. No właśnie – ale co stało się z faworytami? Otóż faworyci mieli na tym odcinku mnóstwo problemów. Okazało się, że 5-kilometrowa próba wcale nie była tak łatwa, jak mogłoby się wydawać.

Potężne zamieszanie w czołówce

Zwycięzcy odcinka testowego i główni faworyci do zwycięstwa, czyli Szwedzi Mille Johansson i Johan Gronvall stracili po swoim błędzie 16,8 s. Zajęli 14. miejsce. Ci, którzy byli o poranku drudzy, czyli Diego Dominguez Jr i Rogelio Penate, stracili aż 23,1 s. Oni zajęli miejsce 17. Na ostatniej pozycji było rodzeństwo Maior z Rumunii. Oni też zaliczani są do czołówki… i oni też popełnili dzisiaj błąd, tracąc aż 29,5 s. Niestety, wśród pechowców byli też Jakub Matulka oraz Daniel Dymurski. Co się stało?

junior wrc rajd szwecji
fot. M-Sport

Polacy mieli problemy już w początkowej części odcinka. To samo miejsce „złapało” też kilka innych załóg. Załoga LOTTO Matulka Rally Team straciła ostatecznie 17,4 s i zajęła 15. miejsce, tuż za Johanssonem i Gronvallem. Oczywiście wciąż jest to strata możliwa do zniwelowania nawet na jednym odcinku specjalnym… Mam wrażenie, że jutro w Junior WRC emocji bynajmniej nie zabraknie i ta tabela wyników na koniec dnia będzie wyglądała zgoła odmiennie. Przypomnijmy, że zawodnicy JWRC otrzymują punkty za każdy wygrany oes. A to oznacza, że z 1 punktem już dzisiaj pierwszymi liderami mistrzostw świata juniorów zostali Raul Hernandez i Jose Murado Gonzalez.

Przeczytaj również