Posiadasz taki samochód? Wzywają ich właścicieli do serwisów na nagłą kontrolę. Spore problemy…

W styczniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystosował aż 22 komunikaty dotyczące akcji serwisowych. Posiadasz taki samochód? Lepiej miej się na baczności. Właściciele wzywani są do serwisów na kontrole. Warto taką kontrolę przeprowadzić, bo część usterek może zagrażać bezpieczeństwu. Zarówno naszemu, jak i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Na co uważać?

mandat kierowcy badanie techniczne
Podaj dalej

Kupujesz samochód i masz nadzieję, że wszystko jest z nim w jak najlepszym porządku, prawda? No tak – pewnie wszyscy kupujemy auta w dokładnie takiej samej wierze. Szczególnie jeśli mowa o samochodzie nowym, z salonu. Tutaj mamy wręcz pewność, że wszystko jest w porządku, prawda? Przecież kupujemy fabrycznie nowy samochód, jakie mogą być problemy? A później przychodzi pewien komunikat. Nagle właściciele aut wzywani są do serwisów na kontrolę. Nagle pojawiają się spore problemy.

samochód usterka usterki problemy wady aso serwis akcja serwisowa komunikat wezwanie
fot. pixabay

Tylko w styczniu tego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 22 komunikaty dotyczące akcji serwisowej w przypadku 10 marek. Jak podaje wprost „Autokult”, część z tych usterek wygląda dosyć poważnie i realnie mogą zagrażać one bezpieczeństwu. Niżej autor wymienia, jakich konkretnie modeli dotyczyły komunikaty i co dokładnie jest tam problemem. Jesteś posiadaczem takiego pojazdu? Już możesz szykować się na odwiedziny w serwisie. Na co dokładnie należy uważać?

https://wrc.net.pl/kw-wkrotce-samochody-w-polsce-stana-paliwo-sie-skonczy-a-kolejki-siegna-dziesiatek-kilometrow

„Autokult” podaje, że w przypadku Kii Sportage wyprodukowanej na Słowacji między 15 maja 2013 roku a 17 listopada 2015 roku może dojść do zwarcia wewnątrz skrzyni z bezpiecznikami. A to może doprowadzić do… pożaru w komorze silnikowej. W przypadku nowego Peugeota 208 pojawiły się problemy z drążkiem kierowniczym, które w skrajnych przypadkach… mogą doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem. Wasz Mercedes Sprinter Typ 907 może nagle stoczyć się z pozycji parkingowej… gdyż istnieje ryzyko niewłaściwego działania blokady.

samochód usterka usterki problemy wady aso serwis akcja serwisowa komunikat wezwanie
fot. pixabay

Co jeszcze?

Toyota Proace City BEV wyprodukowana w Hiszpanii od 6 września do 30 listopada 2022 roku może mieć problemy z błędnym odczytem napięcia i temperatury baterii. W Volkswagenie T-Cross wyprodukowanym w Hiszpanii między 9 września 2020 a 2 lipca 2021 roku niewłaściwie może działać kontrolka pasów bezpieczeństwa. Jak widzimy, w niektórych przypadkach są to błahostki, ale w niektórych problemy są naprawdę poważne. Zwarcia, spięcia, pożary, problemy z pasami bezpieczeństwa, problemy z ciśnieniem w oponach i tak dalej…

https://wrc.net.pl/kw-seniorzy-beda-musieli-zglosic-sie-na-dodatkowe-badania-od-nich-zalezy-czy-zachowaja-prawo-jazdy

Właśnie po to są takie akcje serwisowe. Właściciele samochodów, w których wykryto jakieś wady, usterki, wzywani są do serwisu, najczęściej do ASO. Tam dochodzi do wymiany konkretnych części, czy oprogramowania. W większości przypadków takie akcje dotyczą kilkudziesięciu pojazdów w całym kraju. Ale są też akcje, jak ta styczniowa z Kią Sportage, gdzie problem dotyczy niemal 12 tysięcy samochodów. Posiadacze takich aut naprawdę mogą się wystraszyć.

https://wrc.net.pl/kw-od-teraz-pracodawca-legalnie-przebada-cie-alkomatem-prezydent-podpisal-ustawe-nie-mozesz-odmowic

Tym bardziej, że część tych problemów to nie są przecież błahostki. Mówimy tu o sytuacjach, w których nagle może dojść w naszym aucie do pożaru. W nowym aucie, kupionym z salonu. W przypadku, kiedy otrzymamy takie pismo, wezwanie, należy bezzwłocznie udać się do serwisu i usunąć wszystkie problemy. Jak podkreślają eksperci, często takie usterki zagrażają bezpieczeństwu naszemu i innych uczestników ruchu drogowego.

Przeczytaj również