Polska ma najtańsze paliwo w Europie? Te dane mogą was zaszokować – zobacz za ile tankują inni

Czy Polska ma najtańsze paliwo w Europie? Nie – na samym początku muszę odpowiedzieć na to pytanie – nie ma najtańszego paliwa. Natomiast taniej od nas jest wyłącznie w trzech krajach. To w pewnym stopniu daje powody do zadowolenia.

polska najtańsze paliwo w europie
Podaj dalej

Najtańsze paliwo w Europie? Pod tym względem Polska znajduje się na bardzo wysokim 4. miejscu. Liderem jest Turcja. Według „e-petrol” litr benzyny kosztuje tam 2,90 zł, a za litr diesla Turcy płacą 2,80 zł. Taniej od nas jest jeszcze tylko w Bułgarii oraz Rumunii. Tam benzyna kosztuje odpowiednio 5,75 zł i 5,76 zł za litr, zaś diesel 5,87 zł i 5,82 zł za litr.

polska najtańsze paliwo w europie
fot. pixabay

Przypominamy, w naszym kraju te średnie wynoszą 6,04 zł jeśli chodzi o benzynę i 6,05 zł jeśli chodzi o diesel. Jak już wcześniej wspominałem, pod kątem najtańszych paliw w Europie zajmujemy bardzo wysokie 4. miejsce. A gdzie jest najdrożej? Tradycyjnie, jeśli chodzi o benzynę, to najdrożej jest w Holandii. Tam litr 95-tki kosztuje… 9,77 zł! Najdroższy diesel to z kolei Szwecja – 8,42 zł za litr.

fot. pixabay

Dla porównania, Czesi płacą aktualnie średnio 6,96 zł za litr benzyny i 6,55 zł za litr diesla. Słowacy 6,93 zł za benzynę i 6,31 zł za diesel. Na zachodzie nie może być pod tym względem lepiej – Niemcy płacą średnio 7,44 zł za benzynę i 7,06 zł za diesel. Czy zatem mamy powody to zadowolenia?

polska najtańsze paliwo w europie
fot. pixabay

To zależy jak na to patrzeć. Z jednej strony tak – mamy powody, bo mamy świadomość, że może być o wiele gorzej. Z drugiej… to zwykła, surowa cena paliwa. Nie bierzemy pod uwagę tego, ile zarabia się w tych krajach. Taki bilans i porównanie jak wypada stosunek ceny paliw do zarobków nie wypada już dla nas najlepiej. Ale pocieszające jest to… że zawsze może być gorzej.

Przeczytaj również