Polacy wystartują w Rallijs Sarma. Kogo zobaczymy w drugiej rundzie mistrzostw Łotwy?

Na początku nowego sezonu Polacy bardzo chętnie korzystają z dobrodziejstw natury na północy Europy. Niemal co tydzień reprezentanci naszego kraju pojawiają się na śnieżnych rajdach, które rozgrywane są m.in. w krajach nordyckich oraz w Łotwie, czy Estonii. Nie inaczej będzie w trakcie nadchodzącego weekendu. W sobotę, 10 lutego, odbędzie się Rallijs Sarma. Polaków nie zabraknie.

rallijs rally sarma polacy rajdy samochodowe łotwa gulbene
Podaj dalej

Polacy na starcie Rallijs Sarma

Sezon mistrzostw Łotwy rozpoczął się w dniach 19-20 stycznia w Aluksne. Impreza ta stanowiła nie tylko pierwszą rundę łotewskiego czempionatu, ale również zainaugurowała sezon mistrzostw Estonii. Wygrali wówczas Emils Blums i Didzis Eglitis. Za nimi znaleźli się Martynas Samsonas i Ervinas Snitkas oraz Patrick Enok i Silver Simm. Oznacza to, że na podium rajdu mieliśmy kolejno reprezentantów Łotwy, Litwy oraz Estonii. Najlepszymi z Polaków byli Tymoteusz Abramowski i Sebastian Wach, którzy zajęli 16. miejsce w klasyfikacji generalnej i 3. w klasie LRC 3.

rallijs rally sarma polacy rajdy samochodowe łotwa gulbene
fot. Rally Sarma

W międzyczasie zawodnicy rządni jazdy po śniegu i lodzie zdążyli już odwiedzić rundy krajowych mistrzostw w Finlandii, Szwecji, Norwegii, czy Estonii. Teraz wraca również rywalizacja na Łotwie. Bazą Rallijs Sarma będzie miejscowość Gulbene położona na północnym-wschodzie Łotwy. Zawodnicy wracają więc w gruncie rzeczy na ten sam teren, na którym odbyła się pierwsza runda. Gulbene od Aluksne dzieli ledwie 50 kilometrów drogi, które można pokonać w niecałą godzinę. Trudno się więc tutaj spodziewać innej charakterystyki odcinków specjalnych.

Kto powalczy w okolicach Gulbene?

Na terenie Gulbene do dzisiaj spotkać można bardzo ładne kompleksy pałacowe, czy też zamek. Niektóre miejsca pamiętają tutaj jeszcze Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Sam zamek został niegdyś nadany przez Stefana Batorego Olbrachtowi Łaskiemu. Niewielkie miasteczko zlokalizowane kilkadziesiąt kilometrów w linii prostej od granicy z Rosją skrywa zatem w sobie odległą, często bliską nam historię. W nadchodzący weekend pojawią się tam zawodnicy startujący w Rajdowych Mistrzostwach Łotwy.

rallijs rally sarma polacy rajdy samochodowe łotwa gulbene
fot. Rally Sarma

Listę zgłoszeń otwierają Egon Kaur i Allan Birjukov, którzy pojadą Hyundaiem i20 Proto. Z numerem 2. na trasę ruszą Emils Blums i Didzis Eglitis w Mitsubishi Lancerze Evo IX. Jednym z zaledwie dwóch samochodów klasy Rally2 pojadą Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot. Polacy na swoją Fiestę Rally2 nakleją w najbliższy weekend numer 3. Drugą Fiestę Rally2 do Gulbene przywiozą Turcy Karem Kazaz i Ali Emre Yilmaz. Blisko czołówki powinien być również jadący Mitsubishi Lancerem Evo VIII Janis Vorobjovs.

Z kolejnymi szansami?

Z numerem 7. na trasę wystartują Tymoteusz Abramowski i Sebastian Wach. Oni pojadą naturalnie Fordem Fiestą Rally3 i będą jednymi z głównych faworytów do zwycięstwa w klasie LRC 3. 17-latek bardzo dobrze rozwija swój rajdowy talent korzystając z liberalnych przepisów w Litwie, Łotwie i Estonii, pozwalających na straty w rajdach bez prawa jazdy. Trzecią z polskich załóg są Jacek Sobczak i Mateusz Martynek, którzy pojadą BMW 316 E46 w naszpikowanej rajdowymi BMW klasie LRC 6.

rallijs rally sarma polacy rajdy samochodowe łotwa gulbene
fot. Alfonsas Rakauskas Photography | ABRAM Racing

Cały rajd odbędzie się w trakcie jednego dnia – w sobotę, 10 lutego. Na zawodników czeka sześć odcinków specjalnych i każdy z nich ma nieco ponad 15 kilometrów długości. Jak zatem łatwo policzyć, łączny dystans rajdu wynosił będzie 90 kilometrów. Zwycięzców poznamy około godziny 14:00 czasu polskiego. Za wszystkich naszych zawodników trzymamy kciuki!

Zdjęcie wyróżniające: Alfonsas Rakauskas Photography | ABRAM Racing

Przeczytaj również