Oto SUV, którego pokochali Polacy. Pali niecałe 4 litry. Cena wydaje się śmiesznie niska, co za okazja…

Polacy pokochali auta z segmentu SUV. Są one bardzo funkcjonalne, wygodne, ale zarazem ładne i mają zadowalające osiągi. Są połączeniem auta terenowego, ale jednak z nieco bardziej sportowym, albo też miejskim charakterem. Nadają się w daleką, wakacyjną trasę, ale także do jazdy po mieście. Ten konkretny model zalicza się do ulubionych wśród Polaków. Jego cena może być zaskakująca.

Kia Niro I II cena silnik spalanie SUV crossover
Podaj dalej

SUV, który zdobył serca Polaków

Na portalu „Autocentrum” funkcjonuje kilka rankingów, m.in. ranking najlepszych samochodów. W tym konkretnym przypadku mowa o samochodach z segmentu SUV, czy też crossover. To grupa aut, którą Polacy absolutnie pokochali. Ranking tworzony jest „na żywo” i mają na niego wpływ opinie samych użytkowników. Na podstawie tego, jak kierowcy ocenią swój samochód, tworzona jest ocena ogólna. Jaki aktualnie jest najlepszy SUV według ocen kierowców, użytkowników portalu „Autocentrum”? To może być wybór nieco zaskakujący.

Kia Niro I II cena silnik spalanie SUV crossover
fot. Kia

Otóż liderem rankingu jest Kia Niro II, która w pięciostopniowej skali ma ocenę na poziomie 4,94. Mowa tutaj oczywiście o drugiej generacji samochodu. Została ona zaprezentowana w 2021 roku, zaś w 2022 roku ruszyła produkcja. Auto wygląda bardzo nowocześnie. Nie może być inaczej – wszak mówimy o nowym samochodzie. Kierowcy zwracają uwagę m.in. na wersję hybrydową z silnikiem 1.6 GDI o mocy 141 koni mechanicznych. Jest to tzw. miękka hybryda, czyli niewymagająca dodatkowego ładowania. Silnik elektryczny ładuje się samodzielnie w trakcie jazdy.

Dlaczego jest taki dobry?

Silnik spalinowy oferuje maksymalnie 105 koni mechanicznych, zaś elektryczny maksymalnie 44 konie. Auto rozpędza się do setki w około 10 sekund, a towarzyszy nam przy tym automatyczna, 6-biegowa skrzynia. Spalanie w cyklu mieszanym wynosi tutaj około 4 litry, więc jest to na pewno zadowalający wynik. Ile kosztuje ten konkretny model? W przypadku nowego auta z salonu mówimy o cenach od 134 900 zł. Natomiast na rynku wtórnym dostępne są modele używane, które są oczywiście tańsze.

Kia Niro I II cena silnik spalanie SUV crossover
fot. Kia

W tym momencie warto oczywiście zwrócić uwagę również na pierwszą generację Niro. Ta była produkowana od 2016 roku. Oczywiście tutaj również mówimy zatem o względnie nowym samochodzie. Również tutaj mamy do czynienia z silnikiem hybrydowym, które spalanie waha się w zależności od modelu i silnika od… 1,3 litra na 100 kilometrów do niecałych 4 litrów. Przynajmniej na tyle realnie spalanie oceniają sami użytkownicy samochodów. Nie są to dane pochodzące od producenta – warto to zaznaczyć.

Cena robi wrażenie

I tutaj – właśnie w przypadku pierwszej generacji hybrydowego Kia Niro – mówimy już o zdecydowanie niższej cenie. Samochody z roczników 2018-2019 dostępne są na portalach z ogłoszeniami w zakresie cenowym 60-80 tysięcy złotych. Oczywiście cena koniec końców zależy od wariantu silnikowego, wyposażenia, czy też przebiegu. Myślę, że biorąc pod uwagę stosunek jakości co ceny, jest to naprawdę ciekawa opcja. Niektórzy powiedzą nawet więcej – że to po prostu świetna okazja na zakup względnie nowego, oszczędnego, rodzinnego samochodu.

Źródło danych: „Autocentrum”

Zdjęcie wyróżniające: Kia

Przeczytaj również