Oto najtańszy nowy samochód z salonu. To nie Dacia, ani Skoda… Niska cena, świetne spalanie

Jaki jest najtańszy nowy samochód z salonu? Pewnie wiele osób zadaje sobie takie pytanie. Nawet nie w kontekście ewentualnego zakupu a czystej ciekawości. Chociażby po to, aby wiedzieć, za ile aktualnie można kupić najtańsze auto. Pewnie wielu z was bez sprawdzania odparłoby, że będzie to Dacia, albo Skoda. Natomiast prawda jest inna. Jakie auto jest aktualnie najtańsze na rynku?

SsangYong Korando cena silnik benzyna diesel SUV
Podaj dalej

Najtańszy nowy samochód z salonu?

Za ile można kupić najtańszy nowy samochód z salonu? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Przeglądając różnego rodzaju rankingi zwróciłem uwagę na to, że niemal wszędzie podane są inne dane. Kwestia w tym, że te ceny często się zmieniają. Wchodzą nowe roczniki, są jakieś aktualizacje cen. Te dane dosyć szybko stają się nieaktualne. Wobec tego aktualne ceny oczywiście różnią się od tego, co można było zastać w końcówce ubiegłego roku, a nawet na początku obecnego.

Kia Picanto III 3 generacja silnik benzyna spalanie cena
fot. Kia

Jeszcze w ubiegłym roku dało się kupić nowy samochód prosto z salonu za ok. 55 tysięcy złotych. Natomiast teraz chcąc kupić takie auto trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 60 tysięcy złotych, lub więcej. Mowa tutaj naturalnie o najtańszych autach. Kto aktualnie ma do zaoferowania najtańszy model? Po krótkiej podróży po oficjalnych stronach producentów znam już odpowiedź na to pytanie. Co ciekawe, nie jest to ani Dacia, ani Skoda. Więc gdzie znajdziemy najtańsze auto?

Zaskoczenie?

Jeśli niczego nie przeoczyłem, to aktualnie najtańszym modelem jest Kia Picanto. Z silnikiem benzynowym o pojemności 1,0 l i mocy 67 koni mechanicznych dostępna jest od 60 500 zł. Według użytkowników możemy się tutaj spotkać ze spalaniem na poziomie 4,8 l na 100 kilometrów. Dostajemy zatem mały, miejski samochód z dobrym spalaniem. Dalej z ceną na poziomie 61 000 zł mamy Fiata 500. Mowa tutaj o 1-litrowym silniku o mocy 70 koni mechanicznych. Jest to silnik hybrydowy, a deklarowane przez użytkowników spalanie wynosi 3,9 litra na 100 kilometrów.

najtańszy nowy samochód z salonu dacia skoda fiat toyota kia hyundai
fot. FIAT

Od ceny na poziomie 62 000 zł zaczyna się sprzedaż Hyundaia i10. Również tutaj mowa o silniku o pojemności 1,0 l i mocy 67 koni mechanicznych. Jest to silnik benzynowy, zaś według użytkowników średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi 5,1 litra na 100 kilometrów. W podobnej cenie, bo od 62 900 zł oferowana jest Dacia Sandero. Mamy tutaj benzynowi silnik TCe 90 – z czego 90 odpowiada liczbie koni mechanicznych. Według tych danych jest to zatem najmocniejszy samochód w zestawieniu, a jego średnie spalanie według użytkowników to 5,2 litra na 100 kilometrów.

Wybór będzie trudny…

Od 64 900 zł oferowana jest Toyota Aygo X, zaś od 65 900 zł Fiat Panda. Można zatem powiedzieć, że cenowo jest to bardzo podobna półka. W zdecydowanej większości mówimy tutaj o niewielkich, z natury miejskich autach. Wielu producentów ma taki samochód właśnie w okolicach cenowych 60-70 tysięcy złotych. W większości mają one podobne silniki, podobną moc i osiągi. Wiele zależy od tego, czego ktoś tak naprawdę szuka. No i oczywiście od tego, które auto bardziej się kupującemu spodoba.

Zdjęcie wyróżniające: WestGroup z Pixabay

Przeczytaj również