Opłaty za parkowanie są niezgodne z prawem? Prokuratura wzięła się za kontrowersyjne zapisy

Opłaty za parkowanie budzą kontrowersje w naszym kraju od zawsze. Okazuje się, że nie zawsze takie opłaty są zgodne z przepisami prawa. Za temat wzięła się Prokuratura Rejonowa Szczecin – Niebuszewo.

Opłaty za parkowanie są niezgodne z prawem? Prokuratura wzięła się za kontrowersyjne zapisy
Podaj dalej

Czy opłaty za parkowanie są legalne? Opłata jako sama opłata jest zgodna z przepisami prawa, natomiast problemy sprawia coś innego. Chodzi o decyzję Rady Miasta Szczecin z września ubiegłego roku. Ta według prokuratury łamie przepisy i zasadę równości wobec prawa.

Chodzi dokładnie o przepisy mówiące o tym, że wprowadzone zostały opłaty abonamentowe oraz zryczałtowane tylko dla określonej grupy osób. Niższe stawki dotyczą tych, który rozliczają podatek w Szczecinie, bądź podmiotów mających siedzibę w tym mieście. Tym samym, jak dodaje „Interia”, uchwała dyskryminuje np. osoby fizyczne zamieszkałe w Szczecinie, a nie mające obowiązku złożenia deklaracji podatkowej.

Uchwała uderza też np. w osoby, które mieszkają poza Szczecinem, ale tam pracują i mają wpływ na osiąganie dochodów przez szczecińskie podmioty gospodarcze. Prokuraturze nie spodobał się także zakres wysokości podwyższania opłat, opłat dodatkowych za niewniesienie opłaty, czy też naruszenia ustawowego trybu reklamacyjnego.

Podsumowując – ktoś odwalił fuszerkę tak, aby było „lepiej” dla miasta. Przy tym wszystkim znów ucierpieć mieli mieszkańcy. Ty panie patrz, płać i płacz. No cóż, nie tym razem. Prokuratura już wniosła o stwierdzenie nieważności uchwały i coś mamy wrażenie, że kwestia płatnego parkowania w Szczecinie może się wkrótce jednak zmienić.

Przeczytaj również