Opel udowodnił, że SUV może być oszczędny. Sprzedaje się świetnie. Polacy od razu go pokochali

Oszczędny SUV? Wiele osób powie, że to oksymoron. Argument oszczędności pada zazwyczaj w przypadku małych, miejskich hatchbacków. Segment A, B, niewielkie gabaryty samochodu, do tego niewielki i niezbyt mocny silnik. Najlepiej diesla. To gotowy przepis na to, aby auto cechowało się małym spalaniem. Ale SUV? Wszak mowa tu o zdecydowanie większych autach. Z większymi silnikami, których moc często zdecydowanie przekracza 100, czy 150 koni mechanicznych.

Opel Grandland cena spalanie silnik benzyna diesel hybryda SUV opinie oceny
Podaj dalej

Czy SUV może być oszczędny?

Rynek samochodów jest bardzo różnorodny. Od lat niezwykłą popularność zyskują na nim auta z segmentu SUV. Lubimy je, bo są często uosobieniem dobrej pozycji, czy sukcesu zawodowego. Tak przynajmniej były traktowane jeszcze kilka lat temu. Aktualnie te auta są niemal wszędzie i rok rocznie stanowią największą grupę jeśli chodzi o sprzedaż nowych samochodów. Nie przeszkadza nam też mieszanie definicji SUV-a z crossoverem. Często mowa tu o klasie kompaktowej… a w ostateczności SUV jest SUV-em tylko z wyglądu… W praktyce jest w nim niewiele miejsca – zarówno dla pasażerów, jak i w bagażniku. Jak jest w tym przypadku?

Opel Grandland cena spalanie silnik benzyna diesel hybryda SUV opinie oceny
fot. Opel / Stellantis

Opel produkuje swój model Grandland od 2017 roku. Mowa tutaj zatem o wciąż bardzo młodym samochodzie. Był on odpowiedzią na rosnącą popularność w segmencie kompaktowych crossoverów. A więc w gruncie rzeczy aut, które dobrze odnajdą się w mieście i na trasie. Samochód od początku mógł się podobać. Nadwozie było bardzo dynamiczne, nieco agresywne. Lifting przyniósł małe kontrowersje, bo według wielu osób auto nieco straciło swojego charakteru. Natomiast z drugiej strony Grandland stał się o wiele bardziej nowoczesny i z sukcesem zmierzył się z nowymi trendami.

Co drzemie w środku?

W zależności od wersji wyposażenia, samochód mógł być wyposażony w wiele przydatnych systemów. Mowa tu o wszystkim tym, co aktualnie jest standardem, chociażby o systemie wykrywania zmęczenia, pasa ruchu, awaryjnego hamowania, czy też kamerach 360 stopni. Mamy też do wyboru kilka wersji silnikowych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo Opel Grandland oferowany jest z silnikami benzynowymi, diesla oraz hybrydowymi.

Opel Grandland cena spalanie silnik benzyna diesel hybryda SUV opinie oceny
fot. Opel / Stellantis

Warianty benzynowe oferują odpowiednio 130 oraz 180 koni mechanicznych i oznaczają spalanie na poziomie 5,5 litra. Jeśli chodzi o silniki diesla, to tutaj generują one 120, 130 oraz 177 koni mechanicznych w zależności od wersji. A jeśli diesel, to i zdecydowanie niższe spalanie. Użytkownicy portalu „Autocentrum” w swoich raportach podają, że średnie spalanie może tu spaść poniżej 4,5 litra, a nawet zbliżać się w okolice 4 litrów. Są też wersje hybrydowe o mocy 224 oraz 300 koni mechanicznych. I tutaj oczywiście mówimy już o kapitalnych osiągach… przy jednoczesnym niewielkim spalaniu. To norma w przypadku silników hybrydowych.

Ile kosztuje Opel Grandland?

Samochód zbiera świetne opinie i oceny. Wszystkim powinna spodobać się oferta silnikowa i możliwości personalizacji. Na ten moment wszystko brzmi świetnie, bo mamy obraz oszczędnego SUV-a, który wygląda naprawdę dobrze. Ale co z ceną? Od 2024 roku na rynku jest druga generacja auta, której ceny zaczynają się od 119 900 zł. Jednak co ze starszymi modelami? Jeśli chodzi o roczniki 2017-2018, czyli początek produkcji, to Opla Grandland można dziś kupić w przedziale cenowym 50-70 tysięcy złotych. Oczywiście wersje hybrydowe są droższe, bo mówimy tu o cenach na poziomie 90-100 tysięcy złotych. Czy warto? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Zdjęcia: Opel / Stellantis

Przeczytaj również