O której godzinie można prowadzić samochód po alkoholu? Ile czasu trzeba odczekać, aby jechać?

Sylwestrowa noc za nami. Pierwszy dzień nowego roku dla wielu osób może oznaczać stosunkowo ciężki poranek. Szczególnie, jeśli zabawa i świętowanie zakończenia starego roku i powitanie nowego trwało do białego rana. Wiele osób zadaje sobie dzisiaj to samo pytanie. O której godzinie mogę prowadzić samochód? Ile czasu muszę odczekać, aby wyruszyć w drogę. Jaka jest odpowiedź na to pytanie?

O której godzinie można prowadzić samochód po alkoholu? Ile czasu trzeba odczekać, aby jechać?
Podaj dalej

W jaki sposób spędziliście sylwestrową noc? Wiele osób postawiło na spędzenie tego czasu przed telewizorem, w gronie rodziny, przy stole w domowym zaciszu. Inni wybrali się na bal, czy zabawę – na przykład do restauracji. Jeszcze inni zdecydowali się na narty, albo inny aktywny sposób spędzenia tego wyjątkowego czasu. Dla wielu osób sylwestrowa zabawa równa się alkohol. A później o poranku pojawiają się pytania… o której godzinie mogę prowadzić samochód? Kiedy możemy ruszyć w podróż?

alkomat alkohol sylwester zabawa o której mogę jechać badanie
fot. pixabay

Tak naprawdę nie ma odpowiedzi na to pytanie. Ludzie często korzystają z tzw. „wirtualnych alkomatów”. Wpisuje się tam kilka podstawowych informacji, jak wzrost, waga, wiek, ilość i rodzaj wypitego alkoholu oraz to, czy piliśmy na pusty, pełny, czy pół-pełny żołądek. To zdecydowanie za mało informacji do określenia realnego stężenia alkoholu w naszym organizmie. Przed momentem wykonałem test na zupełnie przypadkowych liczbach, ale wszędzie wpisałem dokładnie to samo. Według jednego kalkulatora mogę już prowadzić samochód, według drugiego zabiorą mi prawo jazdy…

https://wrc.net.pl/kw-od-1-stycznia-nowe-oplaty-dla-kierowcow-nie-mamy-dobrych-informacji-kolejne-podwyzki

Internetowe kalkulatory działają na zasadzie jakiegoś algorytmu, który tak naprawdę nigdy nie powie nam prawdy. Przykład sprzed momentu pokazuje to jasno – według jednego mogę prowadzić, według drugiego zabiorą mi prawo jazdy. A rzeczywisty stan jest jeszcze zupełnie inny. Bo na to aktualne stężenie wpływa jeszcze chociażby samopoczucie, kondycja fizyczna, tempo picia i tak dalej. Tak naprawdę wpływ ma na to wszystko i żaden internetowy kalkulator nigdy tego nie uwzględni. A nawet jeśli to uwzględni, to się pomyli – bo każdy organizm jest inny.

alkomat alkohol sylwester zabawa o której mogę jechać badanie
fot. pixabay

W jaki sposób mieć pewność?

Mając 0,3 promila alkoholu we krwi mamy rozproszoną uwagę. Przy 0,8 promila dochodzi do tego nadpobudliwość, czy problemy w koordynacji ruchowej. Przy 1,5 promila nie potrafimy racjonalnie myśleć i nie odczuwamy upływu czasu. Dochodząc do 2 promili nie mamy kontroli nad swoim zachowaniem, nie potrafimy się poprawnie wysławiać, ani poruszać. I to też wyłącznie uśrednione wyniki badań, bo przecież – jak podkreśliłem już przed momentem – każdy organizm jest inny i każdy inaczej reaguje na alkohol.

https://wrc.net.pl/kw-w-2023-roku-wzrosnie-kara-za-radio-w-samochodzie-ile-od-1-stycznia-trzeba-bedzie-zaplacic

Chcesz mieć absolutną pewność, że o poranku na pewno możesz prowadzić samochód? Jest na to prosty sposób – nie pij alkoholu dnia poprzedniego. Oczywiście mały toast o północy też nie zaszkodzi, jeśli auto chcesz prowadzić o poranku. Sprawa jest prosta – piłeś – nie jedziesz autem. Naturalnie nie ma co słuchać „ekspertów”, którzy twierdzą, że o poranku w pozbyciu się alkoholu z organizmu pomoże kawa, prysznic, czy śniadanie. To nie ma absolutnie żadnego znaczenia i w niczym nie pomaga – to popularne mity, bajania osób, które nie mają pojęcia o czym mówią.

https://wrc.net.pl/kw-2023-rok-przyniesie-duze-zmiany-mechanicy-juz-zacieraja-rece-kierowcy-nie-sa-zadowoleni

Jeśli potrzebujesz pewności co do tego, czy możesz jechać, powinieneś udać się na komisariat policji i wykonać badanie trzeźwości. Oczywiście nie samochodem! Sprawę może rozwiązać prywatny, skalibrowany alkomat. Posiadając w domu takie urządzenie zawsze, w każdej sytuacji masz 100-procentową pewność, czy możesz prowadzić samochód, czy nie. Warto zainwestować – to rozwiązuje wiele problemów.

Przeczytaj również