Nowe elementy w szkoleniu kierowców przed egzaminem na prawo jazdy? To może być ciekawe…

Czy osoby zdające egzamin na prawo jazdy rzeczywiście są przygotowane do uczestnictwa w ruchu drogowym? To kontrowersyjny temat. Według wielu to przygotowanie jest absolutnie podstawowe. O ile wiemy w jaki sposób zmieniać biegi i interpretować przepisy, to czy rzeczywiście potrafimy jeździć? W wielu przypadkach jest to kwestia indywidualna. Natomiast szkolenie w gruncie rzeczy można, a wręcz trzeba poprawić.

prawo jazdy poślizg kontrolowany szkolenie egzamin
Podaj dalej

Prawo jazdy po nowemu?

Nastolatkowie mają  głowę pełną marzeń. Jednym z nich jest zdanie egzaminu na prawo jazdy oraz zakup swojego pierwszego samochodu. Chyba wszyscy pamiętamy emocje, które towarzyszą temu procesowi. Od szkolenia teoretycznego, przez pierwsze jazdy, szkolenie, po egzamin, który zazwyczaj jest bardzo stresującym przeżyciem. Natomiast po jego zdaniu czujemy, że nasze życie zdecydowanie się zmieniło. Kupujemy swój pierwszy samochód i mamy poczucie wolności i niezależności. Od tej chwili możemy sobie pozwolić na zdecydowanie więcej i mamy swobodę w przemieszczaniu.

prawo jazdy poślizg kontrolowany szkolenie egzamin
Obraz Pexels z Pixabay

Jednak czy młody kierowca, który dopiero co zdał egzamin na prawo jazdy, rzeczywiście jest przygotowany do uczestnictwa w ruchu drogowym? Różnie z tym bywa. Dopóki na drodze nie dzieje się nic szczególnie skomplikowanego, wszystko jest w porządku. Po szkoleniu oraz egzaminie potrafimy interpretować przepisy oraz w miarę sprawnie przemieszczać się z punktu A do punktu B. Problem pojawia się wtedy, kiedy dochodzi różnego rodzaju sytuacji awaryjnych. Czy wówczas młody kierowca będzie wiedział, jak zareagować?

Potrzebne są zmiany w szkoleniu?

Te sytuacje awaryjne często są winą samych młodych kierowców. Wiem z własnego doświadczenia, że zanim pierwszy raz coś nas nie „wystraszy”, czujemy pełną kontrolę. Kontrolę, której oczywiście nie mamy, bo nie mamy doświadczenia za kierownicą. Wśród młodych kierowców często króluje brawura i poczucie, że można wszystko. Zdałem egzamin, więc jestem od razu świetnym kierowcą. Nie – to tak nie działa. Czy na etapie szkolenia można przygotować młode osoby również na te sytuacje awaryjne?

prawo jazdy poślizg kontrolowany szkolenie egzamin
Obraz Sabine z Pixabay

Przede wszystkim można nieco bardziej zadziałać na świadomość młodych kierowców. Można postarać się nieco obniżyć poziom tej brawury. Do tego potrzebna jest bardzo rzetelna, momentami mocna kampania informacyjna. Przyszli kierowcy muszą zdawać sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mogą przynieść ich zachowania. Na etapie szkolenia teoretycznego należy uświadomić młodym osobom, że drogi potrafią być bardzo niebezpiecznym miejscem. Miejscem, w którym należy zachować ostrożność i szanować pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Co ze szkoleniem praktycznym?

Bez odpowiedniego doświadczenia oraz wypracowanych, w późniejszej fazie intuicyjnych odruchów, czy zachowań, młody kierowca nie jest w stanie odpowiednio zareagować chociażby w przypadku poślizgu. W przypadku awaryjnych sytuacji te osoby nie wiedzą jak się zachować. Przede wszystkim dlatego, że nikt ich tego nie nauczył. To wkrótce może się zmienić.

prawo jazdy poślizg kontrolowany szkolenie egzamin
Obraz Tim Hill z Pixabay

Jako resort chcemy zwrócić uwagę na zmiany w systemie szkolenia młodych ludzi, którzy starają się o prawo jazdy. Pojawiają się różne pomysły, chociażby ślizg kontrolowany w ramach nauki praktycznej – powiedział niedawno Stanisław Bukowiec, czyli wiceminister infrastruktury, który był gościem załogi rajdowej Jarosław Szeja / Marcin Szeja podczas Rajdowego Ustronia. Tego typu symulacje rzeczywiście mogłyby zdecydowanie poprawić jakość młodych kierowców dopuszczanych do ruchu drogowego.

Prawo jazdy będzie miało większą wartość?

Takie symulacje, jak chociażby poślizg kontrolowany, to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Młody kierowca nie tylko będzie znał zasady i podstawy prowadzenia pojazdu. Taki kierowca miałby już doświadczenie w różnego rodzaju sytuacjach awaryjnych. Przykładowy poślizg w ruchu drogowym na pewno wiązałby się z dużym stresem i emocjami, natomiast młody kierowca wiedziałby, jak sobie z nim poradzić. Dlatego, że został odpowiednio wyszkolony – został tego nauczony podczas szkolenia przed egzaminem na prawo jazdy. Jakość kierowców trafiających na drogi automatycznie by się podniosła.

prawo jazdy poślizg kontrolowany szkolenie egzamin
Obraz wal_172619 z Pixabay

Warto podkreślić, że wiceminister Bukowiec pochwalił również inicjatywy podobne do Rajdowego Ustronia, a w tym różnego rodzaju imprezy amatorskie. – Każda akcja promocyjna, która ma poprawić bezpieczeństwo, szczególnie młodych ludzi, w kontekście tego, jak zachować się na drodze, jest bardzo istotna – stwierdził Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Zdjęcie wyróżniające: Zdravko Shishmanov z Pixabay

Przeczytaj również