Ten SUV ma wszystko?
Dobry SUV powinien być pewnego rodzaju sztuką kompromisów. To jest takie auto, które ma wszystkiego po trochu. Duży, rodzinny samochód? Jest. Terenowe właściwości i napęd na cztery koła? Często też jest. Sportowy charakter, dynamika, dobre osiągi? Zazwyczaj też jest. No i przede wszystkim wygoda, przestronność – to podstawa. Chodzi o to, aby dobry SUV wszystko to połączył, bądź znalazł najlepszy kompromis. Mam wrażenie, że Subaru Outback jest jednym z modeli, w których udało to się najlepiej.
Zresztą, nie muszę mieć wrażenia. Subaru Outback według polskich użytkowników jest jednym z najlepszych aut z segmentu SUV. Kierowcy go doceniają za wszystko to, o czym wspomniałem przed momentem. Pierwsza generacja była produkowana w latach 1995-1999 i oczywiście od bardzo dawna jest już pełnoletnia. Podobnie jest zresztą z drugą generacją, bo tutaj mówimy w najlepszym przypadku o 20-latkach. Natomiast już trzecią (2003-2009) i czwartą (2009-2014) generację widujemy na drogach całkiem często.
Niezniszczalny diesel
Jeśli chodzi o trzecią generację, chciałbym tutaj zwrócić uwagę na Outbacka z silnikiem 2.0 diesel o mocy 150 koni mechanicznych. Świetny silnik, niezniszczalny napęd na cztery koła Subaru… i wciąż dosyć niskie spalanie. Według użytkowników „Autocentrum” jest to niecałych 6 litrów w cyklu mieszanym oraz nieco ponad 5 litrów na trasie. To w połączeniu ze zbiornikiem paliwa o pojemności 65 litrów daje nam pewną swobodę i komfort podróżowania. Bez problemu na jednym baku powinniśmy pokonać ponad 1000 kilometrów.
Również w przypadku czwartej generacji warto zwrócić uwagę właśnie na ten silnik 2.0 diesel o mocy 150 koni mechanicznych. Tutaj spalanie i „zasięg” są bliźniacze. Można więc powiedzieć, że samochód wciąż jest względnie oszczędny. Ma świetny napęd na cztery koła, właściwości terenowe, ale też dobrze zachowuje się w trasie. Jest duży, rodzinny, wygodny. Zatem można dojść do wniosku, że łączy w sobie wszystkie cechy, które powinien mieć dobry SUV. Nic dziwnego w tym, że Polakom ten samochód tak się podoba.
Ile kosztuje Subaru Outback?
Jeśli mowa o trzeciej, czy czwartej generacji, to można taki samochód znaleźć nawet za 20 tysięcy złotych. Oczywiście będą też modele zdecydowanie droższe, jednak – jak to zawsze w tego typu przypadkach bywa – wszystko zależy od przebiegu, stanu, wyposażenia i tak dalej. Outback dla wielu osób jest synonimem świetnego, wszechstronnego samochodu o sporych możliwościach na wielu płaszczyznach. Kierowcy go chwalą i wielu z nich twierdzi, że nie zmieniłaby go na nic innego.
Zdjęcie wyróżniające: Arek Socha / Pixabay