Na jakim etapie stoi Izera? Polski samochód elektryczny jednak nie powstanie i nie będzie masowo produkowany?

Izera od samego momentu ogłoszenia programu budzi spore kontrowersje. Polski samochód elektryczny nie będzie masowo produkowany – ba, nawet nie powstanie? Wiele osób mówiło to od samego początku.

izera polski samochód elektryczny
Podaj dalej

Czy Izera powstanie? Polski samochód elektryczny rzeczywiście będzie wkrótce jeździł po drogach całej Europy, albo i świata? Wydaje się, że są to dwa całkowicie różne pytanie. Czy Izera powstanie? Tak – być może. Nic w tym pewnego, bo przecież przyzwyczailiśmy się już do szumnych zapowiedzi, z których ostatecznie nic nie wychodziło. Pamiętam jak kilka lat temu ogłoszono wielką budowę toru F1 w Polsce. Wielkiego, nowoczesnego kompleksu. O Polonez Gate dawno wszyscy już zapomnieli…

izera polski samochód elektryczny
fot. Izera

Nie twierdzę, że z Izerą będzie podobnie. Jakieś prace tam cały czas podobno trwają. Więc niewykluczone, że Izera rzeczywiście powstanie i będzie produkowana na masową skalę w Polsce. Natomiast wydaje mi się, że pytanie o to, czy powstanie polski samochód elektryczny i będzie produkowany to już kompletnie inna kwestia.

Dlaczego komuś w ogóle przyszło do głowy stwierdzenie „polski samochód elektryczny” w odniesieniu do Izery? Zresztą mówił o tym sam Piotr Zaremba, prezes Electromobility Poland, którego wypowiedzi cytuje „Interia”. Niemal wszystko, co związane z Izerą, będzie kupione z zagranicy. Wszystko będzie do nas importowane. My – krótko mówiąc – będziemy tylko składać ten samochód. Oczywiście pod szyldem polskiej marki Izera.

izera polski samochód elektryczny
fot. Izera

Stworzenie tego w Polsce jest nierealne?

Generalnie dowiadujemy się, że zrobienie całego tego projektu od zera w Polsce jest niemal nierealne. Zbyt czasochłonne, zbyt kosztowne itd. W skrócie – nikt w Polsce obecnie nie jest w stanie produkować samochodów na masową skalę. Z artykułu „Interii” wynika, że przykładowo same baterie polscy producenci będą mogli dostarczać… może za 10 lat?

Izera nie będzie miała na początku zbyt wiele wspólnego z Polską – nie kolorujmy trawy na zielono. Niemal wszystko w tym samochodzie powstanie z zagranicznej technologii i licencji. W Polsce to wszystko ma być wyłącznie poskładane. Prawdziwie polski samochód elektryczny może zatem powstać najwcześniej za 8-10 lat? Wszystko na to wskazuje. Do tego czasu Polscy nie są w stanie samodzielnie wykonać całego procesu.

Przeczytaj również