Musisz wymienić swoje prawo jazdy! Nawet, jeśli jest bezterminowe. Do kiedy masz na to czas?

Musisz wymienić swoje prawo jazdy! Nawet, jeśli jest bezterminowe. Do kiedy masz na to czas?

prawo jazdy wymiana terminowe bezterminowe badania lekarskie

Podaj dalej

Wydaje ci się, że twoje prawo jazdy jest bezterminowe i nie musisz nic z nim robić do końca życia? To błąd! Okazuje się, że również tacy kierowcy muszą wymienić dokument. Na jakiej zasadzie się to odbywa?

Począwszy od 2013 roku prawo jazdy jest terminowe – wydawane maksymalnie na 15 lat. W przypadku osób z problemami zdrowotnymi ten czas jest krótszy – podaje „Interia”. A co z tymi, którzy mają dokumenty bezterminowe? Otóż okazuje się, że oni również muszą wymienić je na nowe!

prawo jazdy wymiana terminowe bezterminowe badania lekarskie
fot. pixabay

Ci, którzy mają bezterminowe prawo jazdy i tak będą musieli je wymienić. Ten proces wymiany rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do roku 2033. I przy wymianie oni również będą mieli już dokument z konkretnym terminem – wystawiony maksymalnie na 15 lat. I tak uważam, że ta zmiana jest kontrowersyjna.

Fatalne informacje dla kierowców – diesel mocno w górę – nawet 7,50 zł za litr! A benzyna?

Kontrowersyjna, bo ci z bezterminowym prawem jazdy nie będą musieli przedstawiać żadnych zaświadczeń lekarskich. Złożą wniosek i dostaną nowy dokument. Pytam się – na jakiej podstawie? Nie oszukujmy się, większość ludzi zdaje egzamin w wieku 18. lat, więc w momencie koniecznej wymiany mają 33. lata. Coś w tych okolicach. Można chyba stwierdzić, że są to osoby wciąż młode i zazwyczaj w pełni sił i zdrowia.

prawo jazdy wymiana terminowe bezterminowe badania lekarskie
fot. pixabay

Nie ma to żadnego sensu!

I te młode osoby muszą przedstawić zaświadczenie z badań lekarskich i pewnie będą musiały to robić przy każdej zmianie – to jest oczywiste, normalne. Ale już osoba z bezterminowym prawem jazdy, czyli – załóżmy – ktoś, kto zdał egzamin w 1970 roku – będzie wymieniał dokumenty w wieku nawet 63. lat. I co? I ta osoba nie musi już przedkładać żadnych zaświadczeń lekarskich? Przecież to jakiś absurd.

PILNE: Wniosek o dopłatę na węgiel. O dofinansowanie już można się starać. Zobacz, jak złożyć wniosek

Czy jestem za prawem jazdy z określonym terminem? Tak – oczywiście! Czy popieram pomysł o badaniach lekarskich co określony czas? Oczywiście! Ale dla wszystkich. Nie rozumiem tej kompletnie absurdalnej decyzji o tym, że młodzi kierowcy badania robić muszą, aby dostać nowe dokumenty, a ci starsi nie. Nie widzę w tym kompletnie żadnego sensu. Jeśli już – to czy nie powinno być aby odwrotnie?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News