Mocny SUV od Kii pali 2 litry benzyny na 100 kilometrów. Cena za to cudeńko jest śmiesznie niska

Wyobrażacie sobie spalanie na poziomie 2 litrów benzyny na 100 kilometrów? Ten SUV sprawia, że jest to jak najbardziej możliwe. Ba – według niektórych raportów są osoby, którym udało się osiągnąć zdecydowanie niższe spalanie – nawet w okolicach 1,4 litra. W dobie dzisiejszych kosztów życia to wydaje się idealną opcją na oszczędzanie. Tym bardziej, że cena za to auto wydaje się śmiesznie niska. Jak to możliwe?

Kia XCeed spalanie cena silnik hybryda plug-in SUV crossover
Podaj dalej

SUV, który pali 2 litry benzyny…

Na portalu „Autocentrum” można znaleźć ranking samochód z najniższym spalaniem. Jest to ranking tworzony przez ludzi, którzy raportują tam spalanie w swoich samochodach. Jest to niezwykle istotna kwestia. Nie chodzi tutaj bowiem o spalanie, które obiecuje producent. Mowa o realnym spalaniu, które jest zgłaszane przez użytkowników tych samochodów. Ranking jest automatycznie aktualizowany i każdy raport użytkownika ma w nim znaczenie. Który samochód jest tym, który według użytkowników „Autocentrum” pali najmniej ze wszystkich?

Kia XCeed spalanie cena silnik hybryda plug-in SUV crossover
fot. Kia

Tym samochodem jest… Kia XCeed. Samochód ten dostępny jest w kilku wersjach silnikowych. Są odmiany benzynowe, dieslowskie a także hybrydowe. Przy czym mamy hybrydę miękką (taką, która nie wymaga ładowania) oraz hybrydę typu plug-in. Liderem pod względem spalania jest oczywiście ta druga. Mowa tutaj o silniku 1.6 GDi o mocy 141 koni mechanicznych. A zatem ten SUV, przechodzący lekko w crossovera, może pochwalić się zadowalającą mocą. Myślę, że przy 141 koniach mechanicznych nikt nie będzie narzekał na brak mocy w codziennym użytkowaniu auta.

Wyniki są zdumiewające

Co wynika z raportów użytkowników portalu? Spalanie może się różnić w zależności od tego, kto jak często korzysta z silnika elektrycznego, a jak często z benzynowego. Natomiast jeden z użytkowników podał średnie spalanie po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów w różnych trybach. I to spalanie wynosi… 1,6 litra na 100 kilometrów. Pozostali celują nieco bardziej w 2 litry, pojawia się też spalanie na poziomie 1,8. Producent sugeruje, że można tutaj osiągnąć spalanie na poziomie nawet 1,4 litra. W konkretnych okolicznościach to rzeczywiście może być realne.

Kia XCeed spalanie cena silnik hybryda plug-in SUV crossover
fot. Kia

Trzeba przyznać, że jak na dosyć duży samochód i moc ponad 140 koni mechanicznych, to spalanie robi piorunujące wrażenie. Przecież to taki SUV… połączony z hatchbackiem, czyli crossover. Większość użytkowników jest bardzo zadowolona z tego, jak zachowuje się Kia XCeed. W oczy rzuca mi się jeszcze jedna niesamowita statystyka. Mianowicie, dzięki tak niskiemu spalaniu nawet pomimo pojemności zbiornika na poziomie 37 litrów, samochodem można teoretycznie pokonać na jednym baku… ponad 2600 kilometrów.

Cena?

Jednak pamiętajmy, że mówimy tutaj o nowych samochodach. Te hybrydy są przecież produkowane od 2020 roku. Jaka więc może być cena? Mamy tutaj oszczędne, bardzo ładne, nowoczesne, funkcjonalne auto ze świetnym silnikiem. Otóż okazuje się, że taki samochód można kupić już za 100 tysięcy złotych! Cena wydaje się zatem niezwykle atrakcyjna jak na to, co dostajemy w zamian.

Kia XCeed spalanie cena silnik hybryda plug-in SUV crossover
fot. Kia

Źródło danych: Autocentrum

Zdjęcie wyróżniające: Kia

Przeczytaj również