Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Rajdowych Mistrzostwach Świata! Polacy powalczą w klasie WRC 2

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Rajdowych Mistrzostwach Świata! Polacy powalczą w klasie WRC 2

Mikołaj Marczyk Szymon Gospodarczyk WRC-3

Podaj dalej

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wystartują w sezonie 2022 w Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC 2! To znakomita informacja i krok w dalszym rozwoju najbardziej perspektywicznej polskiej załogi rajdowej.

Na tę informację czekali wszyscy fani rajdów samochodowych w Polsce. W Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC 2 zobaczymy nową polską załogę. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk po znakomitym sezonie w mistrzostwach Europy, gdzie otarli się o tytuł w klasyfikacji generalnej i zostali mistrzami Europy juniorów, przechodzą na najwyższy z poziomów.

Mikołaj Marczyk Szymon Gospodarczyk WRC
fot. Marczyk / Gospodarczyk / ORLEN Team

Na ten moment zespół potwierdził, że załoga rozpocznie sezon na Rajdzie Chorwacji, który odbędzie się w dniach 21-24 kwietnia w okolicach Zagrzebia. Następnie duet ORLEN Team pojawi się w Rajdach Portugalii, Sardynii, Estonii, Finlandii oraz Katalonii. Być może załogę zobaczymy jeszcze na innych imprezach, natomiast to na razie jest tajemnicą zespołu. Miko i Szymon wystartują Skodą Fabią Rally2 evo ze stajni SRT.

Mikołaj Marczyk

– Rozpoczynamy nowy, wspaniały okres. W sezonie 2022 wraz z Szymonem i całym zespołem wystartujemy w Rajdowych Mistrzostwach Świata. To jest dla mnie niesamowita chwila i absolutnie przełomowy krok. Pamiętam, jak dopiero co debiutowałem w zespole Subaru w mistrzostwach Polski, potem z Szymonem byliśmy członkami teamu Skoda Polska Motorsport a ja zostałem najmłodszym mistrzem Polski w historii. Wreszcie, przejście do ORLEN Team i znakomity sezon 2021, w którym zostaliśmy mistrzami Europy juniorów – wymienia Mikołaj Marczyk.

WRC 2 to kolejny krok w kierunku naszych marzeń. Bardzo mocno wierzę w to, że nasz potencjał jest bardzo wysoko i tak naprawdę będziemy go dopiero odkrywać. Naszą przygodę z rajdami na absolutnie najwyższym poziomie rozpoczniemy od Rajdu Chorwacji. Pora na to, aby zebrać doświadczenie na tych najważniejszych rajdowych trasach świata. Wierzę w to, że potwierdzimy nasz potencjał. Ufam, że w skali najbliższych lat udowodnimy, że polska załoga może liczyć się w walce o miejsce w fabrycznych zespołach WRC – podkreślił kierowca ORLEN Team.

Mikołaj Marczyk Szymon Gospodarczyk WRC
fot. Marczyk / Gospodarczyk / ORLEN Team

Szymon Gospodarczyk

Mistrzostwa Świata WRC 2 to coś ogromnego. To jest coś, o czym zawsze marzyłem. Kiedy zaczynałem moją rajdową karierę podziwiałem gwiazdy, takie jak Marcus Gronholm, Tommi Makinen, Richard Burns – patrzyłem na nich jak na obrazek. Nie wierzyłem, że mogę kiedyś dojść na ten najwyższy poziom. Teraz wspólnie z Mikołajem spełniamy te marzenia – zaznaczał Szymon Gospodarczyk.

– To będzie na pewno bardzo trudny sezon. Przed nami wiele wyzwań – jesteśmy debiutantami w najtrudniejszym, najbardziej wymagającym, najlepszym cyklu rajdowym świata. Pokazaliśmy nasz potencjał w mistrzostwach Europy. Startowaliśmy tam zaledwie dwa lata i otarliśmy się o tytuł w klasyfikacji generalnej. Starty w WRC 2 to naturalny krok w dalszym rozwoju. Chcemy się uczyć, zdobywać doświadczenie. Chcemy wykonywać kolejne kroki, aby – kto wie – może kiedyś startować samochodem Rally1 w fabrycznym zespole WRC – zakończył pilot Mikołaja Marczyka.

Mikołaj Marczyk Szymon Gospodarczyk WRC
fot. Marczyk / Gospodarczyk / ORLEN Team

Załoga Marczyk / Gospodarczyk powalczy o mistrzostwo świata zarówno w głównej klasie WRC 2, jaki i w juniorskiej kategorii WRC 2 Junior. Tam po dwóch pierwszych rajdach sezonu ex-aequo prowadzą Erik Cais oraz Georg Linnamae. Marczyk zdeklasował Czecha w mistrzostwach Europy w sezonie 2021. Z Linnamae Miko walczył w zeszłorocznym Rajdzie Lipawy, w którym to Polak przejechał trasę szybciej o ponad półtorej minuty od Estończyka. To na razie tyle – na głębsze analizy jeszcze przyjdzie pora. Na ten moment pozostaje się tylko cieszyć!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News