Taniej się nie da? Nissan wyznacza standardy
Nissan rozpoczął produkcję modelu Micra w 1982 roku. Jeśli chodzi o motoryzację, to mówimy w tym przypadku niemal o prehistorii. Pierwszą generacją, na którą większość z was zwróci uwagę, jest z całą pewnością ta trzecia, z oznaczeniem K12. Jeśli mówisz „Micra” to z dużą dozą prawdopodobieństwa masz przed oczami właśnie ten obrazek. Auta produkowanego w latach 2003-2010, które cechowała niepodrabialna sylwetka.

Samochód ten był oferowany z kilkoma silnikami. Benzynowe jednostki to zakres pojemności od 1,0 do 1,6 litra i mocy od 65 do 110 koni mechanicznych. Były też diesle o pojemności 1,5 litra i mocy 65, lub 86 koni mechanicznych. To był mały hatchback idealnie nadający się do miasta. Nikt nie zwracał tutaj uwagi na osiągi. Wystarczy popatrzeć na to, jak wygląda Nissan Micra trzeciej generacji, aby zdać sobie sprawę z tego, że to nie jest żaden samochód sportowy. Jest za to niezwykle oszczędny i chociażby dlatego ludzie do dziś tak chętnie go kupują. Jeśli w benzyniakach spalanie potrafi się kręcić w okolicach 5 litrów, a w dieslach w okolicach 4 litrów, to po prostu wiemy, że jest dobrze…
Co się zmieniło?
Nissana Micrę 3. generacji można dziś kupić nawet za 2 tysiące złotych. W zakresie cenowym między 2 a 4 tysiące wybór jest naprawdę szeroki. Mowa tutaj oczywiście o w pełni sprawnych modelach. Czy w podobnej cenie da się znaleźć coś bardziej jakościowego? To już zależy od punktu widzenia. Natomiast historia Micry nie zakończyła się w 2010 roku. W latach 2016-2022 produkowano generację piątą. Micra powstawała tym razem przede wszystkim z myślą o Europie i widać to na pierwszy rzut oka. To bardzo ładny, nowocześnie wyglądający miejski hatchback. Zapomnijcie o tym, do czego przyzwyczaiły nas poprzednie wcielenia. Micra K14 naprawdę wygląda świetnie!

Samochód ma fenomenalną średnią ocenę na portalu „Autocentrum”. Wynosi ona aktualnie 4,6 na 5 i jest zdecydowanie lepsza od średniej całego segmentu. 100% użytkowników zapytanych o to, czy kupiliby ten samochód ponownie, odpowiada twierdząco. Główne zalety? Dość powiedzieć, że jedną z najczęściej wymienianych opcji jest „całokształt”. Jeśli chodzi o bardziej szczegółowy pogląd, docenia się m.in. bezawaryjność czy układ jezdny. Silnikowo najmłodsza Micra to zakres mocy pomiędzy 71 a 117 koni mechanicznych. I tak samo jak poprzedniczki, cechuje się znakomitymi wynikami w kwestii spalania.
Wygląda to całkiem nieźle…
Zatem podsumujmy. Najnowsza generacja Nissana Micry (2016-2022) świetnie wygląda, ma dobre i oszczędne silniki, jest bezawaryjna a także znakomicie oceniana i opiniowana. Dobrze wyposażone egzemplarze z roczników nawet 2018 jesteśmy w stanie kupić dziś za mniej, niż 35 tysięcy złotych. Brzmi to naprawdę świetnie. Micra na przestrzeni lat się rozwinęła. Ewoluowała z samochodu, na temat którego układano żarty, w rasowego miejskiego hatchbacka o agresywnych, dynamicznych rysach.
Zdjęcia: Nissan Motor Corporation