Ludzie przestali kupować nowe samochody. Ogromne problemy na rynku – branża jest załamana?

Spełnia się scenariusz, o którym ludzie mówili od dawna. Polacy przestali kupować nowe samochody. Z czego wynikają te ogromne problemy na rynku motoryzacyjnym? A przynajmniej jak sprawę próbuje tłumaczyć branża?

nowe samochody nowych samochodów ludzie zakup samochód leasing
Podaj dalej

Polacy przestali kupować nowe samochody? Interesujące dane przedstawia Instytut Samar. Przytaczają je m.in. „Puls Biznesu”, czy „Interia”. Z badań wynika, że w pierwszych 20 dniach lutego w naszym kraju zanotowano spadek sprzedaży o 20% względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Jakie jest tłumaczenie takiego stanu rzeczy?

nowe samochody nowych samochodów ludzie zakup samochód leasing
fot. pixabay

Branża twierdzi, że chodzi w tym wszystkim głównie o ograniczoną dostępność podzespołów. No tak, to temat, który poruszany był w całej drugiej połowie ubiegłego roku. Opóźnienia w dostawach, brak części… brak samochodów na sprzedaż. To oczywiście musi się odbić na wynikach sprzedażowych – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ale czy te wyniki nie są też pokłosiem innych problemów?

Zacznijmy od ceny nowych aut. Te ceny w ostatnich latach weszły na jakiś kosmiczny poziom. Nawet nie mówię o autach klasy średniej. Nawet te najmniejsze, najsłabsze, najgorzej wyposażone miejskie auta są teraz koszmarnie drogie. I szczerze – nie wyobrażam sobie tego, że zwykły Kowalski idzie do salonu i taki samochód kupuje.

Branża ma bardzo duże problemy…

Nowe auta w dużej części mają malutkie silniki, generują niewielką moc, są obładowane często przeszkadzającą elektroniką, muszą podlegać wszystkim wymysłom i normom Unii Europejskiej itd. Już samo to w pewnym sensie odstrasza. No a wtedy do gry wkracza cena, która jest dla wielu absolutnym koszmarem.

nowe samochody nowych samochodów ludzie zakup samochód leasing
fot. pixabay

Ale musimy dodać też jeszcze jedno. Zdecydowana większość nowych samochodów w Polsce kupowanych jest na firmę. Idąc dalej, jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowego samochodu na firmę był jeszcze do 2021 roku leasing. Jak wszyscy doskonale wiemy, w 2022 roku ze względu na Polski Ład leasing dla wielu przedsiębiorców kompletnie stracił sens. Drożejące kredyty też na pewno nie pomagają.

Dochodzimy zatem do ściany. Cena aut, problemy z finansowaniem zakupu, niezdecydowanie, kryzys, rosnące ceny, ograniczone dostawy. Wszystko to sprawia, że rynek ma bardzo poważne problemy.

Przeczytaj również