Ludzie nie wiedzą, że można to zrobić na parkingu. To wręcz obowiązek – musisz tak zareagować!

Ludzie zastanawiają się, czy można wybić szybę w cudzym samochodzie, jeśli w środku ktoś jest uwięziony, np. na słońcu. To wręcz obowiązek – trzeba ratować czyjeś życie. Szyba w tym przypadku jest najmniej istotna.

kara mandat grzywna tortura kierowca rodzic
Podaj dalej

Czy można wybić szybę w drugim samochodzie, kiedy jest w nim pozostawione np. dziecko, bądź zwierzę na słońcu? Oczywiście, że tak. Mówi o tym Art. 26. Kodeksu karnego, czyli „Kontratyp stanu wyższej konieczności. Kolizja obowiązków”. §  1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

samochód dziecko upał szyba na parkingu parking wybicie szyby
fot. pixabay

Oczywistym jest, że najwyższą wartość ma ludzkie życie. Zatem chcąc uratować życie, np. kogoś uwięzionego w samochodzie pozostawionym na słońcu, można wybić szybę – nie jest to przestępstwo. To działanie w celu „uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa”. „Interia” podkreśla, że należy wybić szybę z przodu, po stronie przeciwnej do tej, po której siedzi dziecko. Przykładowo, jeśli dziecko siedzi z tyłu, po prawej stronie, to wybijamy szybę z przodu, po lewej stronie. Wtedy otwieramy drzwi i pomagamy dziecku. Oczywiście należy o wszystkim powiadomić odpowiednie służby.

Podatki na paliwo obniżone do 0%? Polityk się wygadał? Po ile będzie benzyna i diesel w takiej sytuacji?

Niby to oczywiste, ale wciąż dla wielu osób tak niezrozumiałe. Ostatnio w całym kraju bardzo głośno było o sytuacji ze Szczecina, gdzie kobieta zapomniała o dziecku i zostawiła go w samochodzie na pełnym słońcu na niemal cały dzień. Dziecko nie przeżyło. Pomimo tego, w niedzielę kolejna matka zostawiła dziecko w samochodzie i poszła na zakupy z drugim dzieckiem.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Na szczęście przechodnie zareagowali. Wezwali policję i udało im się otworzyć drzwi. Sprawą oczywiście zajmie się sąd rodzinny pomimo tłumaczeń kobiety, że zostawiła dziecko „tylko na chwilę”. Nie istnieje nic takiego, jak „tylko na chwilę”. Nie wolno i już – nie ma tutaj absolutnie żadnego usprawiedliwienia. Pamiętajmy o tym i reagujmy. Samochód pozostawiony na słońcu po kilku minutach zmienia się w piekarnik.

Przeczytaj również