Czy można wybić szybę w drugim samochodzie, kiedy jest w nim pozostawione np. dziecko, bądź zwierzę na słońcu? Oczywiście, że tak. Mówi o tym Art. 26. Kodeksu karnego, czyli „Kontratyp stanu wyższej konieczności. Kolizja obowiązków”. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
Oczywistym jest, że najwyższą wartość ma ludzkie życie. Zatem chcąc uratować życie, np. kogoś uwięzionego w samochodzie pozostawionym na słońcu, można wybić szybę – nie jest to przestępstwo. To działanie w celu „uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa”. „Interia” podkreśla, że należy wybić szybę z przodu, po stronie przeciwnej do tej, po której siedzi dziecko. Przykładowo, jeśli dziecko siedzi z tyłu, po prawej stronie, to wybijamy szybę z przodu, po lewej stronie. Wtedy otwieramy drzwi i pomagamy dziecku. Oczywiście należy o wszystkim powiadomić odpowiednie służby.
Niby to oczywiste, ale wciąż dla wielu osób tak niezrozumiałe. Ostatnio w całym kraju bardzo głośno było o sytuacji ze Szczecina, gdzie kobieta zapomniała o dziecku i zostawiła go w samochodzie na pełnym słońcu na niemal cały dzień. Dziecko nie przeżyło. Pomimo tego, w niedzielę kolejna matka zostawiła dziecko w samochodzie i poszła na zakupy z drugim dzieckiem.
Kup teraz – opony w mega promocji!
Na szczęście przechodnie zareagowali. Wezwali policję i udało im się otworzyć drzwi. Sprawą oczywiście zajmie się sąd rodzinny pomimo tłumaczeń kobiety, że zostawiła dziecko „tylko na chwilę”. Nie istnieje nic takiego, jak „tylko na chwilę”. Nie wolno i już – nie ma tutaj absolutnie żadnego usprawiedliwienia. Pamiętajmy o tym i reagujmy. Samochód pozostawiony na słońcu po kilku minutach zmienia się w piekarnik.