Leasing traci jakikolwiek sens. Fatalne informacje dla polskich przedsiębiorców. Gorzej być nie mogło

Leasing traci sens? Wiele wskazuje na to, że Polski ład praktycznie wyeliminuje taką formę finansowania samochodu. To gigantyczny problem dla przedsiębiorców. Wielu z nich nie spodziewało się takich zmian.

leasing polski ład
Podaj dalej

Polski ład ma przynieść wiele zmian podatkowych. Według ekspertów i księgowych propozycje zmian wcale nie są takie korzystne dla przedsiębiorców. Oni zamiast się cieszyć, w rzeczywistości powinni martwić się tym, co przyniesie przyszłość. Teraz pojawiły się kolejne wątpliwości. Czy leasing przestanie mieć jakikolwiek sens?

leasing polski ład
fot. pixabay

Aktualnie leasing to zdecydowanie najwygodniejsza forma finansowania pojazdu dla przedsiębiorców. Bierzemy nowy samochód, jeździmy nim parę lat, a następnie dokonujemy prywatnego wykupu. Już po sześciu miesiącach można ten samochód sprzedać bez obciążeń podatkowych – przypomina „money.pl”.

Z takim leasingiem do kosztów prowadzenia firmy wrzucamy sobie miesięczne raty za samochód, wpłatę własną, ubezpieczenia, serwisy itd. Nie mówiąc nawet o odliczeniu VAT. Przez polski ład to wszystko może się zmienić. Teraz prywatny wykup i zarazem wycofanie auta z działalności gospodarczej też będzie oczywiście możliwa. Natomiast do momentu, w którym przedsiębiorca będzie mógł sprzedać ten samochód bez podatku i składki zdrowotnej, będzie musiało minąć aż 6 lat od momentu wykupu! Zakładając okres leasingowania 4-5 lat, to by oznaczało, że kupujemy nowy samochód i jesteśmy do niego praktycznie uwiązani na kolejnych 10-11 lat.

leasing polski ład
fot. pixabay

A więc leasing tak naprawdę straci jakikolwiek sens. Przedsiębiorcy są oburzeni i już podkreślają, że nie będą kupować nowych aut przy takich przepisach. A to może być cios dla branży motoryzacyjnej w naszym kraju. Powiedzmy tylko, że 75% wszystkich nowych samochodów to te kupowane na firmę… Z leasingu finansowana jest połowa z nich.

Przeczytaj również