Kolejne zmiany w przepisach. Hulajnoga elektryczna będzie mogła poruszać się po chodniku?

Sejm zajmował się wczoraj ustawą dotyczącą rowerów, czy innych urządzeń wspomagających ruch. Było kilka pytań – czy hulajnoga elektryczna będzie mogła poruszać się po chodniku, albo po drodze? Nie wszystko poszło tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

Kolejne zmiany w przepisach. Hulajnoga elektryczna będzie mogła poruszać się po chodniku?
Podaj dalej

Luksusowy samochód Porsche może być twój i to znacznie taniej niż teraz!

Przepisy będą wyglądały teraz tak, że hulajnoga elektryczna będzie mogła poruszać się po drogach, bądź pasach ruchu dla rowerów z prędkością do 20 km/h. Warto zauważyć, że osoby poniżej 18 roku życia będą musiały posiadać kartę rowerową, bądź odpowiednie prawo jazdy – AM, A1, B1, albo T.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Co z miejscami, w których nie ma drogi, czy pasa rowerowego? Wtedy kierujący hulajnogą może poruszać się jezdnią. Natomiast tu jest wyjątek – może być to droga, na której obowiązuje ograniczenie do 30 km/h. Nie można jechać jezdnią, gdzie dopuszczone jest poruszanie się z prędkością do 50 km/h. Natomiast nadal – jadąc jezdnią – nawet taką z ograniczeniem do 30 km/h, kierowca hulajnogi musi zachować prędkość do 20 km/h.

Trzecia ewentualność, to jazda po chodniku. Chodnik ten musi jednak znajdować się przy jezdni, na której obowiązuje ograniczenie do 30 km/h i nie ma przy niej drogi, ani pasa dla rowerów. W takich sytuacjach kierujący hulajnogą musi utrzymywać prędkość zbliżoną do prędkości chodu pieszych i nie może utrudniać im ruchu.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przeczytaj również