Kierowcy dają się na to nabrać. Uważaj, możesz stracić pieniądze. Pamiętaj o tym podczas wizyty u mechanika

Nastała wiosna, kolejne dni są coraz cieplejsze. W związku z tym wielu kierowców ma swoje rytuały, chociażby przegląd auta po zimie. Jednym z punktów powinien być przegląd klimatyzacji. Uważaj z tym, bo możesz stracić swoje pieniądze.

pieniądze klimatyzacja mechanik czynnik
Podaj dalej

Nieumiejętne korzystanie z samochodu może sprawić, że stracisz pieniądze. Temat jest długi jak rzeka. Korzystając z auta należy myśleć o tym, co się robi. Nie tylko na drodze, podczas jazdy. Ale również jeśli chodzi o eksploatację pojazdu. Należy o niego dbać, sprawdzać, wymieniać zużyte części itd. Krótko mówiąc – to nie jest tak, że tylko sobie jeździsz i olewasz wszystko dookoła. Natomiast jest to temat na dłuższą dyskusję.

pieniądze klimatyzacja mechanik czynnik
fot. pixabay

Mamy wiosnę, kolejne dni są coraz cieplejsze. Wkrótce być może będziemy potrzebowali już włączonej klimatyzacji. Początek wiosny to dobry moment na to, aby wykonać jej przegląd. Aby sprawdzić, czy wszystko jest z nią w porządku. Problem może pojawić się wtedy, gdy uruchomimy klimatyzację, a tu nic. 95% kierowców pomyśli wtedy – OK, muszę nabić klimatyzację, no trudno.

https://wrc.net.pl/kw-pilne-znakomite-wiadomosci-ogromne-obnizki-na-stacjach-paliw-diesel-tanszy-o-48-groszy-benzyna-o-15

W ten sposób bardzo łatwo można stracić pieniądze. Można je tracić wręcz w nieskończoność. Nabijanie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym nie należy do jakichś bardzo tanich czynności. Oczywiście zależy od czynnika, od samochodu itd. Jeśli masz wrażenie, że swoją klimatyzację musisz uzupełniać zbyt często, to możesz być przekonany o tym, że coś jest nie tak i tylko tracisz swoje pieniądze.

pieniądze klimatyzacja mechanik czynnik
fot. pixabay

Kup teraz – opony w mega promocji!

Nabijanie klimatyzacji – co ile?

Musimy powiedzieć sobie wprost – nabijanie klimatyzacji to nie jest czynność, którą się wykonuje co roku. W niektórych przypadkach przepisy regulują obowiązkową wymianę czynnika co 2 lata, natomiast jest to przepis kontrowersyjny, bo w 99% przypadków nie ma możliwości, aby normalny kierowca wykorzystał cały ten czynnik w 2 lata. Czynnik bez problemu wystarczyłby na 3, 4, 5 lat… w niektórych przypadkach nawet na więcej. Chociaż oczywiście podkreśla się, że zalecana jest jego wymiana co 2 lata.

https://wrc.net.pl/kw-pilne-vat-i-akcyza-znow-w-dol-rzad-szykuje-obnizke-podatkow-po-ile-bedzie-diesel-i-benzyna

Tak czy inaczej, jeśli mija rok, czy nawet dwa i wasza klimatyzacja znów nie chłodzi, to wstrzymajcie się z uzupełnianiem czynnika. Możecie być niemal pewni, że w takim przypadku wasza chłodnica klimatyzacji jest nieszczelna. Zanim po raz enty uzupełnicie czynnik, warto najpierw sprawdzić właśnie chłodnicę, a jeśli jest nieszczelna, to ją wymienić. W przeciwnym wypadku nabijanie klimatyzacji to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

pieniądze klimatyzacja mechanik czynnik
fot. pixabay

Jeśli zatem czynnik wyczerpał się zbyt szybko – przyjmijmy, że w okres krótszy, niż 2 lata – najpierw sprawdzamy i wymieniamy chłodnicę. Dopiero później uzupełniamy czynnik – w innym przypadku nie ma to najmniejszego sensu.

Przeczytaj również