Kierowco, nie rób tego podczas zimy! Twój samochód będzie ci wdzięczny – lepiej z tym uważać

Zima to czas, w którym na wiele rzeczy trzeba szczególnie uważać. Kierowcy muszą zachowywać ostrożność i przestrzegać kilku zasad, aby ich samochód w spokoju przetrwał tę porę roku. Z czym należy uważać?

opony zima zimowe letnie
Podaj dalej

Krótki poradnik na temat tego, na co uważać w zimie, przygotowała „WP”. Jak zadbać o samochód, aby ten przetrwał w spokoju do wiosny? Warto uważać chociażby na mycie swoich pojazdów. Oczywiście można wykonywać tę czynność i można odwiedzać myjnię, natomiast warto w tym przypadku poczekać na cieplejsze dni. Kiedy zrobimy to na mrozie, nasze auto może się pokryć lodową skorupą, mogą zamarznąć uszczelki, czy chociażby zamki w drzwiach.

zima samochód
fot. pixabay

Kolejna rzecz, na którą zwraca uwagę „WP”, to oczywiście hamulec ręczny. Nie zostawiamy na noc auta na hamulcu ręcznym, gdyż różnego rodzaju mechanizmy mogą zamarznąć. Jeśli więc zostawiamy samochód na noc na zewnętrz, szczególnie kiedy wiemy, że przez parę dni nie będziemy z niego korzystać, zostawiamy samochód na biegu.

Oczywiście musimy uważać też na inne sprawy. Warto kontrolować poziom naładowania akumulatora, aby ten nagle się nie rozładował i nie zakłócił naszych planów. Warto pamiętać o zimowym płynie do spryskiwaczy, zimowych oponach, warto też wymienić dywaniki na gumowe. To w znacznym stopniu poprawi komfort podróżowania i może wyeliminować problem wilgoci, poprzez nasiąknięte wodą dywaniki materiałowe.

zima samochód
fot. pixabay

Zawsze pamiętajcie też o odpowiednim odśnieżaniu samochodu przed wyruszeniem na drogi. To pozwoli wam uniknąć mandatu. A jeśli jesteśmy już przy porannym odśnieżaniu samochodu, to… zawsze upewnijcie się, że szyba jest odpowiednio wyczyszczona, a wycieraczki do niej nie przymarzły, zanim spróbujecie ich użyć. Próbowanie uruchomienia wycieraczek przymarzniętych do szyby, lub na szybie zawalonej ciężkim śniegiem, z łatwością może doprowadzić do wyłamania mechanizmu.

Krótko mówiąc – wystarczy pomyśleć!

Przeczytaj również