Jeśli nie spełnisz tego warunku, twój samochód nie odpali? Nowy pomysł może budzić kontrowersje

Wiele osób codziennie zastanawia się nad tym, jak sprawić, aby na drogach było bezpieczniej. W poprawie tego bezpieczeństwa pomóc mają różnego rodzaju systemy, elektronika. Niektóre z nich rzeczywiście pomagają, inne niezupełnie. Czy samochód może być wyposażony w coś jeszcze? Jak sprawić, aby zminimalizować ryzyko? W mojej głowie pojawił się pewien pomysł, chociaż może być on uznany za kontrowersyjny i… z pewnego względu ciężko byłoby go zrealizować.

blad google maps
Podaj dalej

Art. 39. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi o tym, że „kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy”. Tak więc jeśli prowadzisz samochód, musisz mieć zapięte pasy. W przypadku niezapiętych pasów dostaniesz od policji wysoki mandat. Pasy to podstawa bezpieczeństwa na drogach i ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez nich. Oczywiście pasy nie zawsze są obowiązkowe.

samochód silnik zapłon alkomat pasy bezpieczeństwa system
Pixabay

Obowiązek zapinania pasów nie dotyczy m.in. „osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, kobiety o widocznej ciąży, kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera, instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowani” a także policjanta, funkcjonariuszy innych służb, czy żołnierzy podczas przewożenia osoby/osób zatrzymanych. Jeśli nie spełniasz takich podpunktów, korzystanie z pasów jest obowiązkowe.

https://wrc.net.pl/kw-lepiej-posprzataj-swoj-samochod-policja-wlepia-mandaty-jesli-masz-tam-nieporzadek-pamietaj-o-tym

Zastanawiam się nad pewnym systemem. Takim, który sprawiłby, że uruchomienie pojazdu nie byłoby możliwe bez zapiętych pasów. Samochody od dawna wyczuwają, czy pasażerowie mają zapięte pasy, czy nie. Odcinanie zapłonu też jest możliwe. Dla przykładu w nowszych samochodach nie uruchomisz silnika, kiedy nie masz nogi na sprzęgle. Jestem przekonany, że dałoby się to wprowadzić w stosunkowo prosty sposób. Natomiast jednocześnie widzę tutaj co najmniej dwa problemy.

samochód silnik zapłon alkomat pasy bezpieczeństwa system
fot. pixabay

Do wprowadzenia… czy jednak nie?

Po pierwsze, ustawa przewiduje sytuacje, w których nie trzeba korzystać z pasów bezpieczeństwa. Zatem taki wymógł stałby w sprzeczności z ustawą. Ktoś, kto według prawa nie musi, czy wręcz nie może korzystać z pasów, i tak musiałby z nich korzystać. Druga kwestia jest taka, że ci bardziej sprytni po uruchomieniu silnika i tak by pasy odpięli. I nie ma raczej takiej możliwości, aby wtedy samochód po prostu przestawał pracować. Wyobrażacie sobie, że na drodze ekspresowej silnik w waszym pojeździe nagle przestaje pracować? To niedopuszczalne.

Nowy fotoradar na polskich drogach. Automatycznie wyśle sygnał, a ty dostaniesz wysoki mandat!

Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, pasy bezpieczeństwa to absolutna podstawa. Chyba wszyscy się zgodzimy z tym, że wszyscy powinniśmy z nich korzystać. Ale czy istnieje możliwość, aby został wprowadzony taki system automatycznie odcinający zapłon bez zapiętych pasów? Raczej nie. Zresztą, to i tak zapewne niczego by nie zmieniło. Pewnie każdy z was widział kierowców, którzy jakoś to obchodzą. Tylko dlatego, że komunikat, sygnał ich denerwuje. Pasy zapięte za plecami, specjalne wkładki… tak to mniej więcej wygląda.

Nigdy nie parkuj w takim miejscu. To działa nawet w takiej sytuacji – zabiorą twój samochód…

Ale już zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja z… alkomatem połączonym z zapłonem. Wsiadasz do samochodu i zanim będziesz miał możliwość uruchomienia silnika, będziesz musiał dmuchnąć. Ewentualny wynik potwierdzający obecność alkoholu w wydychanym powietrzu odcina możliwość uruchomienia silnika. Takie systemy już funkcjonują, chociaż korzysta się z nich tylko w wybranych sytuacjach. I takiego systemu już z taką łatwością obejść się nie da…

Przeczytaj również